Data dodania: 27/03/2009

 

Inwestor dokładnie przemyślał koncepcję projektu Capital Towers. Obiekt jest znakomicie zlokalizowany w centrum miasta. Zaledwie w 10 minut można dojść od wybranej lokalizacji inwestycji do rynku głównego, w pięć minut do Filharmonii, jeszcze bliżej jest do najbliższego obiektu rekreacyjnego na Podpromiu.


To jeden z pierwszych tak dużych projektów w Rzeszowie. Inwestycja jest rozległa i zakłada realizację apartamentowca z penthousami, hotelu, biurowca, a także powierzchni handlowych.


Capital Towers to w sumie 6 budynków: najwyższy jak dotąd budynek w Rzeszowie będzie liczył 25 kondygnacji, czyli 80 m wysokości, kolejny będzie trochę mniejszy i będzie miął 18 kondygnacji. Obok stanął trzy budynki 8 kondygnacyjne, a także jeden 4-ro kondygnacyjny. Capital Towers będzie posiadał łącznie 95 tyś m2 powierzchni całkowitej, z czego 65 tyś m2 zostanie przeznaczona na obiekty biurowo-handlowo-hotelowe, pozostałe 30 tyś m2 zostanie przeznaczone na apartamenty.


O rozmowę poprosiliśmy Pana Łukasza Misiołka z firmy MM Capital Group, Głównego Inwestora inwestycji Capital Towers.


Pytania :

 

 

1. Poproszę o opowiedzenie w kilku zdaniach o firmie i o jej historii,


Firma powstała w 1994 r. i od początku jej zakres działalności był zróżnicowany. Zajmujemy się branżą motoryzacyjną, drukarską i deweloperską. Mamy kilka salonów samochodowych w Rzeszowie m.in. takich marek jak: BMW, Land Rover, Hyundai, Citroen. Kapitał firmy jest w 100% polski a zaczynaliśmy, jako niewielka firma z drobnym, prywatnym kapitałem. Obecnie całkowita wartość istniejących przedsięwzięć wynosi 556 mln PLN a aktualnie prowadzonych inwestycji 257 mln PLN. Natomiast wartość planowanych projektów przekracza 1,1 mld PLN. Obecnie kończymy realizacje luksusowej inwestycji w Krakowie Apartamentów Drukarnia, a także luksusowych apartamentów w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej


2. Co zmotywowało Państwa do podjęcia się tak rozległej inwestycji właśnie w Rzeszowie?


Rzeszów jest jednym z lepiej rozwijających się miast w Polsce wg. magazynu Forbes został ulokowany na 6 miejscu. Inwestorzy już wcześniej docenili potencjał inwestycyjny tego miasta i dzięki temu powstaje tu obecnie duży park technologiczny, a także dolina lotnicza. Jest także wiele dużych firm tj. Zelmer czy WSK. Ze względu na duże przewagi konkurencyjne Rzeszów coraz częściej jest rozpatrywany, jako dobre miejsce na główną siedzibę firmy. Dalsze perspektywy rozwoju tego miasta są bardzo optymistyczne. Kolejnym ogromnym plusem Rzeszowa jest własne lotnisko, co pomaga zachęcić Inwestorów, ponieważ to lotnisko jest wymiernikiem mobilność danego miasta i jego faktycznych możliwości na ulokowanie w nim ciekawych inwestycji. Inwestor zawsze zwraca na to uwagę, dzięki temu będzie miał zapewniony szybki i łatwy kontakt z przyszłymi partnerami biznesowymi.


 

Capital Towers

  

4. Jak dawno powstała koncepcja tej inwestycji ?


Koncepcja Capital Towers to dojrzały projekt, przygotowania do niej trwały ponad 3 lata. Ale tyle czasu tak naprawdę potrzebowaliśmy do zorganizowania tej inwestycji; przygotowania dokładnej koncepcji projektu, opracowania harmonogramu, uzgodnienia spraw administracyjnych, uzyskania pozwoleń na budowę oraz wstępną promocję i pozyskanie pierwszych klientów.


5. Które biuro architektoniczne przygotowało Państwu koncepcję inwestycji ?


Do wykonania projektu wybraliśmy rzeszowską firmę Archi Group. Po pierwsze stwierdziliśmy, że firma z Rzeszowa będzie miała najlepsze wyczucie tego miejsca i najlepiej wkomponuje nowoczesny projekt w zabytkową część miasta. Po drugie dzięki temu komunikacja pomiędzy nami, czyli Inwestorem a Architektem była o wiele prostsza, co także wpłynęło pozytywnie na ten projekt. Wcześniej rozważaliśmy także inne pracownie spoza Rzeszowa.


6. Co charakteryzuje Państwa obiekty pod kątem architektonicznym ?


Budynek wykonany zostanie metodą klasyczną tzn. w konstrukcji żelbetonowej, ale fasada będzie już różnicowana, chociaż w budynkach wysokich dominować będzie szkło i aluminium. Prace projektowe trwały długo chcieliśmy stworzyć obiekt jak najbardziej spójny wewnętrznie i jednocześnie harmonijnie wkomponowany w otoczenie zabytkowych kamienic i w naturalne ukształtowanie Wisłoka. Budynki wysokie zostały zróżnicowane od strony wewnętrznej (miasta) są stopniowane i są mniej surowe, zastosowaliśmy tam mniej elementów szkła i aluminium. Od strony wjazdowej, zewnętrznej jest już zimna, zdecydowana nowoczesna bryła. Pozostałe budynki są niższe i występują w nich nadające ciepła elementy z drewna. Na razie jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu na makiecie i na zdjęciach poglądowych. Czekamy z niecierpliwością na efekt murowany brył Capital Towers.


7. Czy projekt zakłada rozwiązania proekologiczne ?


Architekci brali aspekt ekologiczny pod uwagę na różnych etapach projektu.

Obecnie rozważamy zastosowanie systemu odzysku ciepła poprzez zainstalowanie rekuperatorów. Urządzenia te umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub pomieszczenia. Możliwe ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu rekuperatora wynosi ok 80%. Obecnie kontaktujemy się z różnymi firmami i rozważamy najkorzystniejsze oferty. Dlatego ze względu na wysokie koszty instalacji nadal nie wiemy czy uda nam się zrealizować ten zamysł.

 

 

Capital Towers - mapa

 

 

8. Na jakiego klienta nastawiacie się Państwo - czy macie sprzedane już powierzchnie handlowe, biurowe i na co obecnie zauważacie Państwo największy popyt ?


Promocja inwestycji z sukcesem trwa już od kilku miesięcy a zgłoszone zamówienia na część apartamentową umożliwiają nam rozpoczęcie realizacji tego budynku (czyli budynku A). Ze sprzedażą powierzchni handlowej było najłatwiej, podobnie nie było problemów ze sprzedażą powierzchni biurowych. Zachęcenie firm do przeniesienia swoich siedzib lub ulokowanie biur regionalnych do o wiele tańszego Rzeszowa jest coraz łatwiejsze. Mamy zgłoszenia nawet od firm z Warszawy, które chcą przenieść się do tańszej lokalizacji. Powoli domykamy rezerwacje powierzchni zarówno handlowych jak i biurowych. Ponad to obiekt ten to pierwszy w Rzeszowie kompleks multifunkcjonalny, czyli klient może zakupić zarówno biuro jak i apartament lub może korzystać z promocyjnej oferty hotelu. Obok będzie SPA oraz galerie handlowe, ponad to pomaga nam bliskość zabytkowej starówki.9. Czy znany jest już bardziej dokładny harmonogram realizacji inwestycji ? ? 


Realizacja inwestycji podzielona została na 6 etapów. W tym roku rozpocznie się budowa budynku apartamentowego (o wysokości 54 m). Przetarg na wykonawcę obiektu planujemy ogłosić na przełomie czerwca i lipca. Mamy już pozwolenie na budowę budynków B1 i B2, na dniach otrzymamy pozwolenie na budowę najwyższego budynku 25 – cio kondygnacyjnego. Zakończenie całego kompleksu inwestycji przewidujemy na lata 2012-201310. Nie przestraszyła Państwa obecna dekoniunktura, problemy na rynku bankowym i zagrożenie kryzysem?


Zmieniły się warunki finansowania, trzeba mieć większy wkład własny oraz większą przedsprzedaż. Natomiast koniunktura i dekoniunktura są tendencyjne na rynku trochę jak lato i zima, wiosna i jesień. Firmy muszą dostosować się do panujących warunków.

Dlatego dokładamy wszelkich starań i prawdopodobnie większych niż w czasie koniunktury do tego żeby domknąć rezerwacje i jak najlepiej zabezpieczyć tę inwestycję.

Od kilku miesięcy w społeczeństwie panuje propaganda kryzysu, co powoduje powstrzymywanie przed inwestowaniem, ludzie wstrzymują się z kupnem mieszkania, nadal czekając na ich znaczące obniżki. Jedynym plusem, jaki deweloperzy i inwestorzy mogą wykorzystać w tej sytuacji to taniejące materiały budowlane i koszty wykonawcze.


Zapraszamy Państwa zarówno do zapoznania się z naszą ofertą powierzchni biurowych jak i do składania ofert wykonawczych.

 

Dziękujemy bardzo za rozmowę i za poświęcony czas.

 

Capital Towers