Data dodania: 25/07/2012

Skanska zakończyła budowę obiektu dydaktycznego Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Dojazd w Poznaniu. Inwestycja, wykonana w systemie „pod klucz”, kosztowała 25,5 mln zł brutto. Była współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach inwestycji powstał nowoczesny obiekt dydaktyczny o kubaturze ok. 45 000 msześc. i powierzchni użytkowej ok. 8 000 mkw. Uwagę przyciąga wewnętrzna podświetlana tzw. ściana zielona, na której zastosowano konstrukcję podtrzymującą pnącza, tzw. trejaż.

Strategiczne Centrum

- Biocentrum to miejsce przeznaczone do kształcenia studentów na takich kierunkach jak biotechnologia, rolnictwo, ochrona środowiska, ogrodnictwo oraz biologia. W obiekcie będą prowadzone również badania naukowe na światowym poziomie – mówi Paweł Haberland, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Biocentrum to szansa na poprawę warunków studiowania i poszerzenie oferty dydaktycznej uczelni. Aula, która znajduje się w budynku, będzie idealnym miejscem na uroczystości inauguracyjne i absolutoria.

Nowoczesny budynek

- Do budowy Biocentrum wykorzystaliśmy 1 700 msześc. betonu, 120 ton stali zbrojeniowej i 80 ton konstrukcji stalowej dachu i fasad – mówi Marcin Gulczyński, Kierownik Budowy, Skanska. - Roboty murowe objęły wykonanie 11 000 m kw. ścian. Obiekt, tworzący w rzucie literę „E”, składa się z budynku audytoryjnego oraz trzech budynków dydaktycznych stanowiących jego skrzydła.

W parterowej, niepodpiwniczonej części audytoryjnej powstała w pełni wyposażona aula wraz z siedziskami i pulpitami dla 400 osób. Za pomocą przesuwnej akustycznej ścianki działowej można podzielić ją na dwie oddzielne sale, każda dla 200 słuchaczy.

W tej części obiektu znajdują się również: hol wejściowy z szatnią, głównymi klatkami schodowymi, antresolami i windami, pomieszczeniami technicznymi, sanitarnymi oraz portierniami. Pomieszczenia dydaktyczne mieszczą się w części trzykondygnacyjnej, z płaskim dwuspadowym dachem. Usytuowane są tu sale seminaryjne, laboratoria, pokoje kadry naukowej, pracownie komputerowe, biblioteki, archiwa, magazyny, sanitariaty oraz pomieszczenia techniczne.

W skrzydle północnym mieścić się będzie Katedra Biochemii i Biotechnologii, w środkowym Katedra Łąkarstwa oraz Genetyki i Hodowli Roślin, a w południowym Katedra Uprawy Roli i Roślin. Przed budynkiem Skanska wybudowała również parkingi dla 150 samochodów osobowych. Za częścią dydaktyczną znajdują się szklarnie, w których będą produkowane materiały do ćwiczeń i zajęć. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zrealizowany przez Skanska kontrakt obejmował również wyposażenie budynku. W pomieszczeniach laboratoryjnych zamontowano specjalistyczny sprzęt, m.in. szafy z termoregulacją, inkubatory z atmosferą CO2 do hodowli komórkowych oraz dygestoria. Szklarnie ze szkła hartowanego o grubości 4 mm wyposażono w systemy zamgławiania, kontroli i regulacji klimatu w zakresie temperatury wilgotności, nasłonecznienia siły i kierunku wiatru.

Budowa obiektu przebiegała zgodnie ustalonym harmonogramem. - Na początku budowy znaleźliśmy niewybuch, który został zabrany przez saperów – mówi Radosław Niełacny, Inżynier Projektu, Skanska. - Podczas prac okazało się również, że mamy do czynienia z niezgodnością  między projektem budowlanym a instalacyjnym. Dzięki zaangażowaniu zespołu rozbieżności zostały szybko usunięte. To jedyne niespodzianki, na jakie natrafiliśmy.