Data dodania: 11/02/2010

Tuż przy Osi Królewskiej, w sąsiedztwie Miasteczka Wilanów, pałacu wilanowskiego i lasu w Powsinie powstaje unikalny kompleks apartamentów. O to, czym wyróżni się na tle innych powstających w Warszawie osiedli mieszkaniowych postanowiliśmy zapytać kierownika projektu, Wojciecha Szczepkowskiego z firmy Terra Casa SA.

Magda Wójcicka (Kompas inwestycji): AvanGarden leży w jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Warszawie, w sąsiedztwie Pałacu w Wilanowie. Czy to miało wpływ na estetykę tego osiedla?

Wojciech Szczepkowski (Terra Casa SA): Zdecydowanie tak, ale nie bezpośrednio. Osiedle AvanGarden jest blisko Pałacu w Wilanowie. Jest tak zlokalizowane, że przylega Osi Królewskiej, która stanowi przedłużenie osi kompozycyjnej Pałacu w Wilanowie. Pałac w Wilanowie był więc podczas tworzenia AvanGarden mocno obecny w świadomości zarówno projektantów JEMS Architekci, jak i inwestora. Jego obecność zdecydowanie nie jest bez znaczenia. Natomiast sama estetyka budynków, detal architektoniczny są już współczesne - nie nawiązują bezpośrednio do estetyki historycznego obiektu.

MW: Czy ze względu na sąsiedztwo pałacu potrzebna była specjalna zgoda na realizację tej inwestycji?

WS: Projekt osiedla AvanGarden był uzgadniany z Konserwatorem Zabytków na etapie pozwolenia na budowę. To było konieczne, ponieważ Oś Królewska jest wpisana do rejestru zabytków.

MW: Budowa tego osiedla trwa już od ponad roku. Kiedy dokładnie wykonawca wszedł na plac budowy?

WS: Budowa AvanGarden rozpoczęła się w czerwcu 2008 roku.

MW: AvanGarden będzie realizowane w kilku etapach. Jak wygląda ten harmonogram?

WS: Pierwszy etap AvanGarden kończymy w kwietniu, albo w maju. Co do drugiego etapu, to niestety, ze względu na sytuację rynkową, nie jestem w stanie Pani podać terminu rozpoczęcia realizacji. Mogę tylko powiedzieć, że na drugi etap posiadamy prawomocną decyzję pozwolenia na budowę.

MW: Na jakim etapie są teraz prace?

WS: To już jest właściwie koniec prac. Właśnie trwają prace wykończeniowe na klatkach. Finalizujemy inwestycję, bo planowany termin zakończenia realizacji I etapu AvanGarden jest określony na kwiecień. Także, jak tylko stopnieją śniegi będziemy realizować roboty związane z zagospodarowaniem terenu i przystępować do procedurodbiorowych.

MW: Czy mimo ciężkich warunków atmosferycznych i srogiej zimy prace przebiegają zgodnie z harmonogramem?

WS: Zima trochę przeszkadza w realizacji. Prace wewnątrz budynku mogą być kontynuowane, natomiast na prace zewnętrzne nie pozwalają na razie warunki pogodowe.

MW: W projekcie tego osiedla, prócz fantastycznej lokalizacji, zwracają uwagę duże przeszklone powierzchnie - okna i balustrady balkonowe, dzięki którym pomieszczenia będą bardzo dobrze oświetlone. Czy wiąże się to z jakimiś trudnościami podczas realizacji?

WS: Nie, to nie sprawia problemu przy realizacji. Natomiast chciałbym podkreślić, że jest to jeden z elementów wyróżniających AvanGarden. To jest właśnie część naszego konceptu, któryma ludzi zachęcić, zachwycić, i sprawić by poczuli, że znajdują się w miejscuwyjątkowym. Sądzę, że tak właśnie jest za sprawą wysokości pomieszczeń mających 2,8 m wysokości oraz ogromnych przeszkleń, które naprawdę robią wrażenie, kiedy się jest wewnątrz.

MW: W prospekcie na temat osiedla AvanGarden piszą Państwo o materiałach o bardzo wysokim standardzie. O jakich materiałach jest tutaj mowa?

WS: Najistotniejsze jest to, że elewacja nie ma ani „grama" tynku. Składają się na nią dwa elementy, to jest cegła ręcznie formowana belgijskiej firmy Nelissen i okładzina elewacyjna HPL. Loggie, które są bardzo charakterystycznym elementem tej realizacji, są zrobione właśnie z HPL. Drewniana jest stolarka i drewniane też będą poręcze, zarówno przy balkonach, jak i na klatkach schodowych. Najistotniejszy z tego wszystkiego nie jest sam dobór materiałów, co cały koncept architektoniczny, który wykonała firma JEMS Architekci - jedna z najlepszych pracowni w Polsce. Dlatego osiedle AvanGarden ma swój niepowtarzalny styl.

MW: A czy firma JEMS Architekci też projektowała te tereny zielone w obrębie projektu?

WS: Tak, wraz z firmą RS Architektura Krajobrazu.

MW: Czy podczas realizacji tej inwestycji natknęli się Państwo na jakieś trudności - chodzi tutaj o kwestie lokalizacji i konstrukcji?

WS: Teren jest podmokły, ale to było wiadomo od samego początku. W związku z tym garaż jest realizowany w technologii białej wanny, dzięki czemu jest szczelny. Poziom wody gruntowej jest na poziomie wierzchniej płyty fundamentowej. Zastosowana technologia w pełni zabezpiecza osiedle AvanGarden.

MW: Czym wyróżnia się AvanGarden? Czy jest to inwestycja pod jakimś względem specjalna?

WS: AvanGarden różni się od innych projektów z sektora mieszkaniowego i na pewno nie jest typowy. Tutaj wszystko jest precyzyjnie zaprojektowane, a wiele zaproponowanych elementów wykracza poza powszechnie rozumiany schemat. Na przykład pomieszczenia posiadają znaczną wysokość i umożliwiają zastosowanie dużych przeszkleń, przez co apartamenty są bardzo widne i słoneczne Tak naprawdę tutaj nie ma okien - są przeszklenia, są drzwi balkonowe albo „port-fenetry".

Podobnie grzejniki - też nie są typowe. Są formą stopnia, przez który się wychodzi na balkon lub taras, przez co nie zajmują miejsca na ścianie. Jak widać - jest tu sporo rzeczy, które stanowią o wyjątkowym charakterze osiedla. Ale trudno jest wymieniać je dalej z osobna, gdyż dopiero razem stanowią o wyjątkowym charakterze obiektu. W związku z tym jestem przekonany, że inwestycja AvanGarden jest wyjątkowa i wyróżnia się spośród innych projektów mieszkaniowych.

Dziękuję za rozmowę.

fot. Magda Wójcicka