Data dodania: 11/12/2013

Obligacje Atal o wartości ponad 25 mln zadebiutowały na rynku Catalyst w alternatywnym systemie obrotu BondSpot. Środki uzyskane z emisji spółka przeznaczy na zakup gruntów pod nowe inwestycje, w tym działki w czeskiej Pradze. Zarząd Atal zapowiada, że to pierwszy krok do wejścia na GPW.

Subskrypcja na zakup obligacji wprowadzonych na giełdę rozpoczęła się 6 września i zakończyła 17 września 2013 roku. Pierwsza w historii spółki emisja papierów dłużnych odbyła się 8 października. Emisja liczyła 7 860 2-letnich obligacji serii A i 17 600 3-letnich obligacji serii B, o łącznej wartości nominalnej 25,46 mln zł. Nabywcami obligacji są wyłącznie inwestorzy instytucjonalni.

Od lewej: prezes Zbigniew Juroszek i wiceprezes Mateusz Juroszek, fot. Atal

- Zdecydowaliśmy się na niedużą emisję obligacji, ponieważ dysponujemy wystarczającymi zasobami finansowymi do rozpoczęcia i prowadzania zaplanowanych przez nas inwestycji. Zamierzamy jednak na trwałe związać się z rynkiem kapitałowym. Przed wejściem na główny parkiet GPW powstrzymuje nas to, że inwestorzy patrzą na Atal przez pryzmat indeksu WIG-Deweloperzy. Wpływa to na wycenę poniżej prawdziwej wartości spółki. Dlatego uznaliśmy, że w obecnej sytuacji wejście na rynek Catalyst jest odpowiednim etapem na drodze do realizacji naszych celów – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atal.

– W pierwszym kwartale 2015 roku planujemy debiut na głównym parkiecie. Chcemy rozwijać się na rynkach pięciu dużych miast w Polsce. W chwili obecnej jesteśmy bardzo aktywni w Krakowie i we Wrocławiu, mniejszy udział mamy na rynku warszawskim i zamierzamy to zmienić. Planujemy również akwizycję zagraniczną w czeskiej Pradze. Dostaliśmy już kilka ofert kupna działek na tamtym rynku i oceniam, że w III-IV kwartale 2014 roku ruszy pierwsza nasza zagraniczna inwestycja – powiedział Zbigniew Juroszek w rozmowie z redakcją portalu Kompas Inwestycji.

Zdaniem prezesa spółki Atal ekspansje zagraniczne są w Polsce trudne, ale Czechy to dobry kierunek rozwoju. – Mamy tam swoje oddziały. Prowadząc inwestycje w Pradze będziemy zamawiać materiały budowlane z Polski, korzystając z efektu skali i atrakcyjnych cen – dodaje Juroszek.

Strategia rozwoju spółki zakłada ugruntowanie jej pozycji w pierwszej trójce największych deweloperów w Polsce i zwiększenie sprzedaży o 20 – 25 proc. - Planujemy ciągły rozwój naszej działalności i kolejne inwestycje. W ciągu roku zamierzamy przeznaczyć na zakup ziemi 45 mln zł. W najbliższym czasie dokonamy transakcji dotyczących działek m.in. w Łodzi i we Wrocławiu. Mamy w planach trzy nowe projekty w Warszawie. Chcemy zbudować tutaj rocznie minimum 200-300 mieszkań. W stolicy dostrzegamy dla nas ogromny potencjał. Jest tu wiele drogich i mało atrakcyjnych projektów. Pozostaje problem atrakcyjnych gruntów, których cena jest zawyżana, a zapisy umów wieczystego użytkowania bywają niejasne – powiedział Zbigniew Juroszek.

Spółka rozpoczęła prace budowlane we Wrocławiu przy ul. Na Polance oraz ul. Dmowskiego 19, a także w Łodzi przy ul. Rolniczej. W trakcie przygotowania są warszawskie osiedla – drugi etap Atal Marina oraz nowy projekt przy ul. Walewskiej, a także krakowskie inwestycje – kontynuacja City Towers Czyżyny oraz obiekty mieszkaniowe przy ul. Lipskiej.