Data dodania: 10/10/2013

Oferta Archicomu wygrała na drodze postępowań w przetargu na działkę w ramach WUWA2 – projektu budowy modelowego osiedla we Wrocławiu. Przedstawiona koncepcja architektoniczno–urbanistyczna spełnia założenia wzorcowego osiedla mieszkaniowego. Architekci ze Studia Archicom byli częścią zespołu pracującego przy projekcie WUWY 2, stąd spójność koncepcji inwestycji z ideami WUWY.

Przypomnijmy, Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań – ujednoliconej i nie zawsze jakościowo zadowalającej oferty generowanej przez rynek. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. Projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów osiedle odpowiadać ma potrzebom nowoczesnych mieszkańców miasta, ułatwiać budowanie więzi społecznych, sprostać normom budownictwa ekologicznego, a także stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Wizualizacja osiedla Archicom na Nowych Żernikach we Wrocławiu

Archicom od dłuższego czasu konsultował projekt i przymierzał rozwiązania do tej konkretnej działki. Nieruchomość będzie częścią w pełni samowystarczalnego osiedla Nowe Żerniki. Obok obiektów mieszkaniowych, znajdą się tam instytucje publiczne, usługi oraz powierzchnie dla małych przedsiębiorców.

Zwykle osiedla dedykowane są wąskim grupom społecznym. Natomiast projekt tego kwartału odpowie na oczekiwania mieszkańców o różnych profilach. - Ideę nazwaliśmy „Spiralą czasu”. Inwestycja swoimi metrażami, przeglądem form i funkcji zaoferuje mieszkanie dla każdego pokolenia i odpowiadające różnym stylom życia wrocławian – opowiada główny architekt Studia Archicom, Dorota Jarodzka-Śródka, która wraz z Kazimierzem Śródką współtworzy projekt inwestycji.

– Będą to zarówno „domki” z niezależnym wejściem i wydzielonymi ogródkami, niewielkie mieszkania 2- i 3-pokojowe z aneksem kuchennym bądź niezależną kuchnią, jaki i 4-pokojowe mieszkania z prywatnymi tarasami na dachu. Część zielonych tarasów będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Do dyspozycji będzie klub dla mieszkańców, rowerownia, plac zabaw dla najmłodszych, dwie strefy rekreacyjne.

Zespół usytuowany będzie w centralnej części osiedla WUWA2. Działka od strony północnej i zachodniej przylega do dwóch zielonych stref rekreacyjnych. - Bryły i elewacje obiektu położone na dwóch przeciwległych biegunach działki - północnym i południowym, z założenia zakomponowaliśmy jako dwa odrębne światy – przedstawia koncepcję Dorota Jarodzka-Śródka. - Obiekt od południa jest przestrzenny, mocno perforowany, grający światłocieniem, z dużymi balkonami osłanianymi przesuwnymi panelami, od północy zaś - surowy, obronny w charakterze, rozbity jedynie rozcięciem ukazującym wewnętrzny dziedziniec.

Mieszkania – mimo, że w standardzie przewyższającym normę – będą z pewnością w cenach rynkowych. Co więcej, przyszłych mieszkańców ucieszą niskie koszty eksploatacji. Zgodnie z założeniami WUWY2 kluczowe dla inwestycji są proekologiczne rozwiązania. Projekt obejmuje zatem np. suchą rzekę oraz retencję wody w zbiorniku pod dziedzińcem, co zmniejszy wysokość opłat za odbiór wody deszczowej. Prąd na potrzeby oświetlenia części wspólnych i terenu wokół budynku pozyskiwany będzie dzięki fotowoltaicznym panelom i wiatrakom w kształcie niewielkich walców na dachu.

- Cieszymy się na myśl, że jako deweloper będziemy mogli brać udział w budowie osiedla społecznego WUWA2 – mówi Rafał Jarodzki, prezes Archicom. – Od wielu lata każde kolejne budowane przez nas osiedle jest coraz bliżej tej idei. W swoich założeniach WUWA2 jest bardzo podobna do założeń realizowanego przez nas obecnie na Swojczycach osiedla społecznego „Olimpia Port”. Mamy nadzieję, że przy realizacji WUWY2 dołączą do nas inni deweloperzy i jej idee przeniosą do swoich następnych projektów. Przedsięwzięcie to jest prawdziwą szansą na podniesienie poziomu wiedzy i chęci zarówno do realizacji osiedli społecznych przez deweloperów jak i do mieszkania na nich przez kupujących mieszkania.

Prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku. Do tego potrzebna jest choćby podstawowa infrastruktura budowlana – drogi dojazdowe i tymczasowe media, które zobowiązało się doprowadzić miasta oraz odpowiedni dostawcy mediów. Inwestor planuje, że budowa potrwa 18 miesięcy.