Data dodania: 31/01/2012

Gdański biurowiec Alchemia to połączenie nowoczesnych wymogów, a przy tym ekologicznych rozwiązań. Pod tą nazwą kryje się kompleks siedmiu wysokich budynków biurowo-usługowo-handlowych, który łączy w sobie wszystkie niezbędne w codziennym życiu usługi. Oprócz pomieszczeń biurowych znajdą się tam: baseny rekreacyjne i sportowe, hala sportowa ze ścianą wspinaczkową, gabinety kosmetyczne, sauny, bary, czy restauracje.

A co bardzo istotne dla wszystkich rodziców znajdzie się tam także punkt przedszkolny. Parking bez problemu pomieści 432 samochody, a jak na ekologiczne miejsce przystało, będzie to także bardzo przyjazna przestrzeń dla rowerzystów. Pracownik, który będzie przyjeżdżał do biura załatwi przy okazji wszystkie swoje bieżące potrzeby w jednym miejscu.

Zakończenie I Etapu inwestycji planowane jest w trzeci kwartał 2013 roku, w tym okresie budynek zostanie prawomocnie oddany do użytkowania.

Najwyższy standard

Budynek, który pojawi się w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 363 – 417 to nie tylko biurowiec o najwyższej klasie standardu. Cały kompleks został zaprojektowany ze szczególną dbałością o ekologię. Inicjator i inwestor Alchemii, czyli Torus Sp. z o.o. Sp. k położył duży nacisk na oszczędność energii, redukcję emisji CO2 oraz zrównoważone podejście do biznesu. Budynek zostanie zbudowany tak, aby pozytywnie wpływał na osoby, które codziennie będą w nim przebywały. Jak można to zrobić? Jednym z zadań generalnego projektanta architekta Szymona Wojciechowskiego z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski Sp. z o.o. było
na przykład to, aby każda kondygnacja i każde pomieszczenie miało prawidłowy dostęp do światła naturalnego.

Strategiczne położenie

Alchemia będzie położona w bardzo dobrze skomunikowanym obszarze aglomeracji trójmiejskiej. Skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej jest to punkt przy trasie łączącej Gdańsk z Sopotem i Gdynią oraz w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Przymorze-Uniwersytet. W pobliżu znajdują się także przystanki autobusowe i tramwajowe. Budowa obejmie łączny obszar 27.830 m2 i zostanie podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich zajmie teren 4 157 mkw., na którym powstanie kompleks złożony z dwóch budynków. Będzie on składał się z dwóch wspólnych kondygnacji podziemnych, czterech kondygnacji wspólnych oraz dwóch brył wysokich – sześcio- i ośmiokondygnacyjnej. Poziom +3 będzie łącznikiem pomiędzy wieżami. Tam także powstanie powierzchnia zagospodarowana zieleńcem.

Przyjazna przestrzeń

Na wyższych kondygnacjach w obu wieżach Alchemii znajdą się pomieszczenia biurowe. Na każdym z pięter będzie mogło pracować maksymalnie 160 osób. Układ toalet i kuchni, obrazuje teoretyczną możliwość podziału każdej kondygnacji na 4 najemców, z zapewnieniem każdemu z nich 1 toalety męskiej, 1 toalety damskiej oraz 1 kuchenki. Każde z pomieszczeń w ciągu dnia będzie miało wysoki stopień dostępu światła dziennego.

Do dyspozycji pracowników będą także 432 miejsca parkingowe oraz miejsca rowerowe i szatnie dla tych, którzy zdecydują się przyjeżdżać do pracy na dwóch kółkach. Cały budynek został zaprojektowany w "proekologicznym duchu". Brane pod uwagę są takie aspekty jak: oszczędność energii, wydajne gospodarowanie wodą, czy redukcja emisji CO2. Inwestor szczególnie jednak skupił się aby budynek miał pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie przebywających w nim osób.

Inteligentne biura

Budynki wyposażone będą w inteligentny system zarządzania, czyli z jednego centrum dyspozycyjnego będą zarządzane i nadzorowane instalacje ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, monitorowania instalacji technicznych, systemy bezpieczeństwa takie jak: ochrona przeciwpożarowa, antywłamaniowa, kontrola dostępu i nadzór telewizyjny w budynkach CCTV. Aby zachować wyższy od wymaganego przepisami poziom ochrony przeciwpożarowej budynków, zostały one wyposażone w System Sygnalizacji Pożaru (SSP), który połączony jest z systemem wentylacji, kontroli dostępu, klapami pożarowymi i windami. Dostęp do wejść do poszczególnych stref budynków jest ograniczony dla osób mających odpowiednie uprawnienia. Do identyfikacji użytkowników służą karty zbliżeniowe i czytniki tych kart. Aby zapewnić wysoki poziom ochrony budynków, zainstalowany został system telewizji obserwacyjnej (CCTV), który swym zasięgiem obejmuje zewnętrzny obrys budynków. Ponadto w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników budynków przestrzeń holu głównego na poziomie recepcji została oddzielona od dalszej części budynku bramkami ochronnymi, tj. tripodami.

Relaks po pracy

Na parterze w główniej części budynku planuje się trzy baseny - pływacki o wymiarach 25m długości i 13m szerokości (pięciotorowy) oraz dwa baseny rekreacyjne z szeregiem urządzeń do masażu wodnego. Pojawią się także dwa rodzaje sauny: parowa mokra i fińska sucha.

Na parterze znajdzie się także hala sportowa ze ścianą wspinaczkową, która może również służyć jako duża sala wykładowo – konferencyjna. Oprócz strefy sportowej i wellness parter to także: kawiarnie, restauracje, powierzchnie handlowe np. oddziały bankowe, biuro podróży i tym podobne. Na pierwszym poziomie idealnie odnajdą się pomieszczenia kosmetyczne np. do masażu, przeznaczone na odnowę biologiczną, czy klub fitness. Poziom ten to także bar oraz punkt opieki dziennej dla dzieci. Ponieważ budynki będą mieściły się blisko miasteczka studenckiego prawdopodobne jest, że usługi w projektowanych budynkach, będą skierowane także do studentów. Potencjalnie mogą to być: szkoła języków obcych, kawiarnia internetowa, salon fryzjerski, salon odnowy biologicznej, antykwariat, gabinety lekarskie, czy sklepy. Wszystko jest tak przemyślane aby każdy pracownik mógł w jednym miejscu zaspokoić prawie wszystkie swoje podstawowe potrzeby jednocześnie przebywając w przyjaznym i bardzo ekologicznym miejscu.