Data dodania: 12/01/2011

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w 2010 roku 5 miliardów Euro, osiągając poziom 90 proc. wyższy od odnotowanego w roku 2009 (2.6 miliardów) - podaje najnowszy raport firmy konsultingowej CB Richard Ellis (CBRE).

Rok 2010 to rok przezwyciężania kryzysu, gdzie tylko w samym 4 kwartale odnotowano ponad 30 transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne o łącznej wartości przekraczającej 1.7 miliardów Euro.

W 2010 roku zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w Polsce i Rosji - w tych dwóch krajach przeprowadzono 74 proc. wszystkich transakcji. Rosja w ostatecznym podsumowaniu pokonała Polskę, odnotowując największą wartość przeprowadzonych transakcji - głównie dzięki jednej transakcji z 4 kwartału - zakupie przez Lenmar Capital's portfela 5 projektów biurowych w Moskwie za łączną kwotę 690 milionów Euro.

Pomimo znacznego wzrostu aktywności inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w większości krajów płynność rynku pozostaje nadal na niskim poziomie. Najwięcej zainwestowano w projekty biurowe (46 proc. wartości wszystkich transakcji), częściowo ze względu na ograniczoną podaż najlepszych produktów inwestycyjnych z sektora centrów handlowych.

- W 2010 roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania inwestorów zakupem portfeli inwestycyjnych oraz dużych pojedynczych projektów. Około 45% wszystkich transakcji w regionie to duże zakupy, gdzie cena wynosiła ponad 100 milionów Euro - powiedział Patrick O'Gorman, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie CB Richard Ellis.

Najważniejszymi transakcjami 2010 roku było nabycie przez Unibail-Rodamco centrów handlowych Arkadia i Wileńska w Warszawie (450 milionów Euro) i wspomniana wcześniej transakcja Lenmar Capital w Moskwie (690 milionów Euro).

Jedną w największych transakcji w Polsce w 2010 roku była sprzedaż budynku biurowego Horizon Plaza przez firmę IVG Development niemieckiemu funduszowi Union Investment za 102 miliony euro przy stopie kapitalizacji na poziomie 7.15%. W transakcji doradzała firma CBRE.

Echem niedawnego kryzysu na rynku nieruchomości był spadek aktywności niemieckich otwartych funduszy inwestycyjnych, szczególnie w drugiej połowie 2010 roku. RREEF był jedynym funduszem, który przeprowadził transakcję zakupu w tym okresie - nabył warszawskie biurowce Nefryt i Topaz.

- W 2011 roku oczekujemy, że największe fundusze inwestycyjne będą podejmowały dalsze decyzje o kolejnych zakupach w naszym regionie. Mijający rok udowodnił bardziej stabilną sytuację w Polsce i w regionie. Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w naszym kraju pokazuje, że Polska mimo swojej starej etykiety rynku wschodzącego, jest coraz częściej uważana za rynek coraz bardziej interesujący i dojrzały - dodaje Patrick O'Gorman.

Większość rynków Europy Środkowo-Wschodniej odnotowała kompresję stóp kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne pomiędzy 10 a 25 pp.

Źródło: CB Richard Ellis Polska