Data dodania: 06/07/2021

Prologis opublikował swój piętnasty raport dotyczący efektów działań ESG - z zakresu ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego - w którym przedstawia kolejne zrealizowane cele i stałe postępy na drodze do wypracowania nowych standardów.

– Zrównoważony rozwój jest wkomponowany w strategię Prologis i brany pod uwagę przy podejmowaniu wszystkich decyzji – od gabinetu zarządu, po najdalsze zakątki świata, w których prowadzimy działalność. Nasze zaangażowanie w ESG jest tym silniejsze, że ściśle wiążemy je z naszymi priorytetami biznesowymi opartym na trzech filarach, którymi są: koncentracja na potrzebach klienta, zmiana dzięki innowacjom i doskonałości operacyjnej oraz kultura otwartości i rozwój talentów – powiedział Ben Bannatyne, President, Prologis Europe.Dzięki zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego projektowania budynków, efektywności energetycznej i inwestycjom w energię odnawialną w samym 2020 roku Prologis zainstalował na całym świecie instalacje fotowoltaiczne o mocy 40 MW.  Obecnie globalna łączna moc instalacji solarnych dewelopera to 252 MW. Jest to energia, która pozwoliłaby na zasilenie ponad 42 tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych. Było to możliwe m.in. dzięki ścisłej współpracy Prologis z klientami w ramach programu Solar Smart.

Od 2016 r. jednym ze standardowych rozwiązań firmy jest też oświetlenie LED, w które do 2020 r. firma wyposażyła niemal połowę budynków, a do 2025 roku zamierza oświetlić wysokiej jakości energooszczędnymi systemami LED 100% globalnego portfolio. Umożliwia to efekt globalnej skali działania oraz powołany specjalnie do tego celu Prologis Essentials LED - inicjatywa będąca częścią szerszego programu Prologis Essentials.

Prologis cały czas poszukuje też kolejnych możliwości ochrony środowiska. W tym celu w Polsce sfinalizował w 2020 roku zakup energii z certyfikatami pochodzenia od Tauron. Dzięki temu polskie portfolio dewelopera jest obecnie w 80 procentach zasilane ekologiczną energią.

Ubiegły rok w Europie obfitował również w wiele projektów Prologis typu Smart Building. W realizacjach z zakresu inteligentnych budynków i budynków cyrkularnych wykorzystane zostały najnowocześniejsze technologie, materiały i techniki budownictwa (m.in. magazynowanie energii cieplnej w odwiertach i elektryczne pompy ciepła). To całkowicie nowy standard w branży logistyki magazynowej, który dodatkowo natychmiast wpływa na usprawnienie operacji i produktywności klientów.


Prologis ogłosił swój nowy globalny cel, jakim jest osiągnięcie do 2025 roku neutralności pod względem emisji CO2 pochodzących z procesu budowy swoich obiektów. Tym samym przejmuje rolę lidera w walce z jednym z największych źródeł globalnej emisji dwutlenku węgla: wbudowaną emisją CO2 pochodzącą z budownictwa.


Położony pod Paryżem budynek Moissy 2 będzie pierwszym magazynem neutralnym pod względem emisji CO2, to znaczy, że pozwoli na uniknięcie, zredukowanie i zrekompensowanie 100 proc. oddziaływania na środowisko na etapie budowy, eksploatacji i konserwacji, a więc w całym cyklu życia budynku. Budynek nie jest podłączony do sieci gazowej, wykorzystano w nim za to efektywne rozwiązania projektowe, dachowe panele słoneczne, zapewniono możliwość korzystania z zakupionej zielonej energii i magazynowania energii cieplnej w odwiertach w celu ogrzewania, chłodzenia i zasilania budynku.

W ramach współpracy z międzynarodową organizacją charytatywną Cool Earth w całej Europie Prologis finansuje też działania mające na celu ochronę lasów deszczowych, które wychwytują pięciokrotną wartość nieuniknionej emisji dwutlenku węgla związanej z budową obiektów Prologis. Budując magazyny Prologis w Europie Środkowej w ostatnim roku firma pomogła ochronić w tej sposób 784 hektarów lasów deszczowych.


PARKlife to ogólnoeuropejska inicjatywa Prologis, w ramach której postawiono na promocję niskoemisyjnego transportu – ułatwiony jest dostęp do komunikacji miejskiej, budowane są stacje ładowania pojazdów elektrycznych i wiaty rowerowe. Prologis chce w ten sposób wspierać pracowników swoich klientów w redukowaniu śladu węglowego. Część parków oferuje kantyny lub zaprasza na teren food trucki. Dużą popularnością cieszą się ścieżki spacerowe, miejsca do relaksu wśród zieleni i siłownie na świeżym powietrzu. Na Węgrzech i Słowacji pracownicy parków mają do dyspozycji nawet boiska do piłki nożnej, a w Polsce uruchomione zostały plenerowe biblioteczki Book Box.