Data dodania: 28/08/2020

Przy ulicy Indiry Gandhi w Warszawie powstało Dzielnicowe Centrum Kultury. Wykonawcą inwestycji była firma Moris Polska, wartość kontraktu wyniosła 36,1 mln zł brutto. Obiekt zaprojektował nieżyjący już architekt Wojciech Kakowski.

Dzielnicowe Nowe Centrum Kultury na Ursynowie w Warszawie.


Czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze 26,3 tys. msześć. stanął łącznie na trzech działkach i osiągnął powierzchnię zabudowy 2029 mkw. przy powierzchni całkowitej 6087 mkw. Projekt Dzielnicowego Centrum Kultury Ursynów, autorstwa Wojciecha Kakowskiego - założyciela Pracowni Obsługi Inwestorów Pro-Invest, powstał znacznie wcześniej przed jego realizacją. Z przyczyn budżetowych nie mógł być realizowany tuż po jego opracowaniu, lecz dekadę później. W tym czasie nastąpiła wymiana generacyjna wielu różnych technologii i materiałów budowlanych oraz innych rozwiązań i urządzeń technicznych.

– Realizacja projektu budowlanego nie przystającego do współczesnych technologii, materiałów i przepisów jest bardzo trudna, ale wypracowaliśmy z Urzędem Dzielnicy Ursynów znakomity system współpracy. Dzięki obustronnemu zaufaniu nasza kadra inżynierska stała się doradcą inwestora w kwestii tego, jak projekt należy szybko urealnić i doprowadzić go do stanu wykonalności w ramach obowiązującego prawa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć technicznych – wyjaśnia Przemysław Podsiadło, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska.

W konstrukcji sali wielofunkcyjnej i widowiskowej zastosowano wielkogabarytowe płyty z betonu sprężonego, co nadało salom niczym niezakłóconą przestrzeń. Estetyki architektury wewnętrznej dopełniają przeszklenia i niezmiernie rzadko spotykane szklane schody włącznie z nastopnicami ze szkła.Unikatowa jest także elewacja wentylowana 3D - pełna skosów, wychyleń od pionu. Jak ocenia wykonawca - jej realizacja była najbardziej precyzyjną i czasochłonną częścią budowy. Każda płyta HPL w tej elewacji ma niepowtarzalną geometrię i wymiary.