Data dodania: 01/07/2022

Monitorując rynek budowlany serwis Kompas Inwestycji pozyskuje informacje na temat pełnego cyklu życia inwestycji, w tym także dane dotyczące zamrożonych projektów. Inwestycje wstrzymane są jednym z ważnych mierników kondycji budownictwa.

Michał Oksiński, Kompas Inwestycji

Sprawdź skalę wstrzymanych inwestycji. Kompas Inwestycji przygotował dane dotyczące zamrożonych projektów.


Na przestrzeni ostatnich dwóch lat gospodarka mierzyła się i nadal się mierzy z wieloma wyzwaniami. Pandemia wpłynęła mocno również na budownictwo - w globalnej skali zaburzyła łańcuchy dostaw i pośrednio wywołała wzrost cen materiałów, a ze względu choćby na problemy z uzyskaniem decyzji administracyjnych opóźniła realizację wielu projektów. O ile koronawirus (przypominamy o kilku lockdownach) zastopował głównie rynki inwestycji biurowych i hotelowych, o tyle tegoroczne czynniki - wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, kolejna fala wzrostu kosztów realizacji inwestycji - uderzają w pozostałe sektory budownictwa.

 Spowolnienie jest widoczne i wiele wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej - w obawie przed spadkiem popytu spodziewane są np. kolejne cięcia projektów mieszkaniowych.

Ponad 2 tyś. wstrzymanych projektów

Na bazie informacji aktualizowanych na bieżąco, w oparciu o bezpośredni kontakt z inwestorami, projektantami i wykonawcami, Kompas Inwestycji zarejestrował na koniec czerwca ogółem 2164 wstrzymane projekty. Przygotowaliśmy dane dotyczące zamrożonych inwestycji począwszy od stycznia 2022 r. Rejestrujemy na bieżąco dynamikę zmian w trzech głównych sektorach budownictwa, a dane prezentujemy w ujęciu miesięcznym. W oparciu o rozmowy z uczestnikami rynku wskazujemy również główne powody zatrzymania procesu inwestycyjnego.

Sprawdź skalę wstrzymanych inwestycji >>

Zespół portalu Kompas Inwestycji każdego dnia pracuje nad bazą danych polskiego rynku budowlanego. Informacje pochodzą bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za prowadzenie inwestycji, projektantów i generalnych wykonawców prac budowlanych. Sercem serwisu jest baza inwestycji, która sukcesywnie rośnie i pompuje coraz większą ilość informacji na temat projektów budowlanych. To nie tylko cyfry - ale także realne inwestycje z całej Polski. Nasze dane są unikalne, wykraczają daleko poza te rejestrowane przez GUS. Obejmują np. liczbę inwestycji na poszczególnych etapach realizacji i zmieniających etap budowy, wartość projektów oraz ich kubaturę. Baza danych serwisu Kompas Inwestycji jest aktualizowana codziennie, a informacje dotyczące nowych projektów i aktualizacje danych przekazujemy poprzez spersonalizowane powiadomienia mailowe.