Data dodania: 09/08/2021

Miasto Warszawa ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze. Obiekt powstanie między ulicami Mrówczą i Patriotów, placówka będzie integrować lokalną społeczność.

–­  W Warszawie powstanie kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. To bardzo ważne, żeby usługi społeczne były dostępne dla osób w każdym wieku, ale co kluczowe – żeby były blisko domu. Każdy powinien mieć dostęp do placówek i usług, które zapewnią najlepszą opiekę i komfort. Dlatego tworzymy takie miejsca jak Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Między ul. Mrówczą a ul. Patriotów mają powstać: żłobek dla 150 dzieci, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej z domem dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Projektanci przygotują koncepcję budynku lub zespołu budynków, które odpowiadać na potrzeby wszystkich użytkowników placówki. Centrum ma mieć międzypokoleniowy i otwarty charakter oraz integrować lokalną społeczność. Na jego terenie będą organizowane wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Placówka będzie także otwarta dla aktywnych seniorów, pracowników NGO-sów i wolontariuszy. Teren powinien zostać tak zagospodarowany, aby w okolicy było możliwie najwięcej zieleni.

Z przeprowadzonych konsultacji społecznych wynika, że mieszkańcy dzielnicy Wawer chcą nowoczesnego, otwartego dla wszystkich miejsca spotkań i odpoczynku z ciekawą ofertą kulturalną. Zasugerowali również, że chętnie spędzaliby czas w oranżerii lub ogrodzie zimowym. Poza tym chcieliby, aby w ogrodzie społecznym znalazło się miejsce do aktywności fizycznej – siłownia plenerowa lub murawa rekreacyjna oraz infrastruktura służąca wypoczynkowi, tj.: bujane ławy czy huśtawki.
 
Konkurs w całości odbywa się elektronicznie za pośrednictwem platformy zamowienia.um.warszawa.pl, wnioski o dopuszczenie do konkursu można składać do 3 września br. do godz. 16:00. Na nagrody w konkursie przeznaczono łącznie 80 tysięcy złotych. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce otrzyma 35 tys. złotych. Zdobywcy drugiej nagrody otrzymają 25 tys. złotych, a trzeciej – 15 tys. złotych. Pula na wyróżnienia to 5 tys. złotych.

W skład jury konkursowego wchodzą m.in.: Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer oraz Donata Kończyk, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności. Funkcję przewodniczącego pełni Mateusz Świętorzecki. W jury zasiadają także eksperci zewnętrzni i przedstawiciele jednostek miejskich: Aneta Wardzińska-Siczek i Tomasz Pniewski z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wojciech Godlewski – radny dzielnicy Wawer, Teresa Zduńczyk z dzielnicy Wawer, Joanna Dolińska-Dobek – dyrektor CAM Nowolipie, Aneta Bernacka z Zespołu Żłobków, Zbigniew Drzewiecki – dyrektor TPD Helenów oraz Piotr Żabicki ze Stowarzyszenia Architektów Polskich i Przemysław Kokot z ZOA architekci.