Data dodania: 19/03/2015

Deweloper Immobel został wybrany wspólnie z partnerem konsorcjum - firmą Multibud na inwestora - partnera prywatnego w realizacji zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Wkrótce po podpisaniu umowy rozpoczną się prace projektowe.

Miasto Gdańsk ogłosiło w 2014 roku postępowanie mające wyłonić prywatnego partnera do realizacji  zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Postępowanie to zostało zakończone wyborem oferty konsorcjum Immobel Multibud. Podpisanie umowy realizacyjnej planowane jest na 31 marca 2015 r. Prace projektowe rozpoczną się niezwłocznie po podpisaniu umowy.

- Bogatsi o doświadczenia poprzednich konkursów oraz we współpracy z naszym konsorcjantem i przy udziale pracowni architektonicznej RKW zaprojektowaliśmy wielofunkcyjną zabudowę gromadząc pod dachami Nowej Wyspy Spichrzów zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe jak i butikowe biura oraz podziemne parkingi zlokalizowane pod niemal całym obszarem. W naszej opinii miejsce to powinno tętnić życiem zapewniając wspaniałe warunki zarówno pracy, rekreacji jak i zamieszkania. Nasz projekt to gwarantuje – powiedział Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający Immobel Poland.

Na terenie północnej części Wyspy Spichrzów znajdują się pozostałości historycznych spichlerzy, które wzbogacą tkankę architektoniczną nowej zabudowy przenosząc w przyszłość materialną tradycję tego niezwykłego miejsca. Językiem projektu jest architektura wyrosła z twórczego dialogu i poszanowanie historii, przy pełnej świadomości zmieniających się funkcji i nowych potrzeb. Miejsce będące niegdyś największym spichlerzem Europy zamieni się w żywe śródmieście nowoczesnego Gdańska. Inwestycja zostanie zrealizowana w kilku fazach łącznie z szeregiem inwestycji publicznych związanych z remontem infrastruktury drogowej, przebudową mostu Stągiewnego na most zwodzony, rozbudową mariny czy budową kładki łączącej Wyspę z Długim Pobrzeżem. Łączny koszt robót osiągnie ok. 400 mln zł.

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna powstała w efekcie pracy projektantów z biura RKW pod kierownictwem arch. Wojciecha Grabianowskiego, których działania zapisały się już w krajobrazie Gdańska pod postacią chociażby stadionu PGE Arena. Biuro RKW ma na swoim koncie wiele udanych projektów mieszkaniowych, centrów wielofunkcyjnych, biurowców i budynków użyteczności publicznej zrealizowanych na obszarze Polski i Niemiec.