Data dodania: 09/12/2014

We wrocławskim ZOO stanęło nowe, pierwsze takiego typu oceanarium w Europie, w którym można obserwować faunę i florę Afryki. Elewację tego obiektu pokryło 6 000 mkw. materiału hi tech DuPont Corian - jest to pierwszy budynek na świecie z elewacją w czarnym kolorze wykonaną z tego materiału.

Afrykarium to oceanarium, w którym zwiedzający mogą poznać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Afrykę, w tym środowisko Nilu, jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, wybrzeża Namibii i dżungli Kongo. W otoczeniu 15 000 000 litrów wody w 19 akwariach i basenach, a także wodospadach i strumykach, żyje obecnie około 100 gatunków zwierząt. Największa atrakcja Wrocławia ma przyciągać rocznie nawet 3 000 000 osób rocznie z terenu całej Europy.

Afrykarium z fasadą wykonaną z DuPont Corian, projekt i zdjęcie: ArC2 Fabryka Projektowa.

Budynek jest nowy, ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości, a jego wysokość to 15 metrów. Elewacja obiektu kryje pięć różnych biotopów prezentujących „życiodajne wody Afryki”. - Przypomina „wielką, czarną falę, która zawisła nad wejściem” - wspomina architekt Dorota Szlachcic. Czarna elewacja wykonana jest z powierzchniowego materiału DuPont Corian w kolorze Nocturne.

- Projekt przewidywał wykonanie czarnej okładziny zewnętrznej głównego budynku Afrykarium z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm, wykonanego na bazie kruszywa bazaltowego dylatowanego w polach ok. 15 metrów kwadratowych, szlifowanego, polerowanego. Po wykonaniu wielu mock-upów i opracowaniu technologii wykonania, okazało się, że sam proces szlifowania torkretu będzie trwał ponad pół roku, co było nie do przyjęcia w ogrodzie zoologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. Również fizyka budowli, przy tym rozwiązaniu, stwarzała wiele trudności ze względu na brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną – mówi Dorota Szlachcic, architekt, ArC2 Fabryka Projekowa.

Montaż elewacji Afrykarium wykonaną z DuPont Corian, projekt ArC2 Fabryka Projektowa zdjęcie: Inter-System.

– Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego - priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość.  W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian uzyskały atest ITB, jako materiał o klasyfikacji ogniowej B-s1,d0, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu – opowiada Dorota Szlachcic. – Spełniał wszystkie nasze wymagania co do wyglądu zewnętrznego - dał piękną, idealnie czarną, błyszczącą powierzchnię, pociętą tylko niezbędnymi organicznymi dylatacjami, ale też zapewnił bezpieczeństwo i szybkość montażu konstrukcji. Woda deszczowa spływająca po elewacji do basenów ze zwierzętami nie wypłukuje z materiału żadnych szkodliwych substancji, co było ważne dla biologów, a szczelina powietrzna umożliwia odparowanie pary wodnej, gdzie wewnątrz budynku panuje 80% wilgotności!

Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału hi tech Corian, który wynosi 3 mm na każdy metr. Tak samo konstrukcja, na której osadzone zostały płyty, musiała pozwolić na ich ruch. Niezbędne okazały się dwu centymetrowe dylatacje pomiędzy ogromnymi panelami, których wymiar to 5 na 3,6 metra.

Afrykarium z fasadą wykonaną z DuPont Corian, mozaika wykonana ze szkła z pieca szklarskiego, podświetlona tysiącami diod LED, połączona jest z cokołem i ścianami z materiału Corian. Projekt i zdjęcie: ArC2 Fabryka Projektowa.

Spółka CCI ma duże doświadczenie w pracy z materiałem powierzchniowym DuPont Corian, tym razem zadebiutowała w wykonaniu elewacji z tego materiału. – Największe wyzwanie stanowiło precyzyjne wykonanie ogromnych paneli w kształcie trapezów, w sytuacji, gdzie każdy z nich różni się od pozostałych. Niezwykle wymagająca okazała się ściana północna budynku, która charakteryzuje się tym, że panele DuPont™ Corian® „wchodzą” częściowo na dach tworząc łuk, dlatego też wymagały one gięcia i termoformowania. Ta część budynku to ok. 2 000 metrów kwadratowych – komentuje Roman Stopa, dyrektor ds. marketingu CCI.

Podkonstrukcja wykonana została z elementów stalowych, ocynkowanych, na której osadzone są panele DuPont Corian i przenosi obciążenia od wiatru i ciężaru płyt, gdzie niektóre z nich ważą nawet 500 kilogramów. Podkonstrukcja niweluje także ruchy termiczne, których różnica może wynieść nawet 20 milimetrów. W miejscu, gdzie znajdują się panele w kształcie łuku, także i tam udało się taki montaż zastosować, a warto dodać, że takie płyty pracują zupełnie inaczej niż płyty płaskie.

Afrykarium z fasadą wykonaną z DuPont Corian, mozaika wykonana ze szkła z pieca szklarskiego, podświetlona tysiącami diod LED, połączona jest z cokołem i ścianami z materiału Corian. Projekt i zdjęcie: ArC2 Fabryka Projektowa.

– Cały projekt to bardzo duże wyzwanie pod każdym względem. Zaczynając od transportu elementów ponadgabarytowych, przez ich przeniesienie na specjalny ruszt wsporczy, na ustawieniu w miejscu przeznaczenia kończąc. Dzięki odpowiedniej koordynacji prac osiągnęliśmy prędkość montażu równą 200 metrów kwadratowych dziennie dla jednej ekipy montażowej. Ze względu na dużą powierzchnię płyt, montaż był wykonywany tylko w dni bezwietrzne – komentuje wykonawca, Jarek Gruszecki z firmy Blicksystem.com. I podkreśla, że niezależnie od napotkanych trudności, wykonanie tego zadania we współpracy z firmą CCI było bardzo interesującym doświadczeniem.

– By powstały panele gotowe do zawieszenia na ścianie, materiał DuPont Corian musiał zostać poddany następującym fazom obróbki: formatowanie i klejenie paneli, szlifowanie, a część z nich została poddana dodatkowo obróbce gięcia i termoformowania. Wszystkie te czynności odbyły się zgodnie z zalecaną technologią firmy  DuPont – mówi Roman Stopa, dyrektor ds. markteignu CCI. –W Afrykarium także blaty łazienkowe są wykonane z materiału DuPont Corian.

– Nigdy nie pracowałam z materiałem DuPont Corian, ale Afrykarium jest projektem szczególnym, wymagał użycia wielu nowatorskich materiałów np. poduszek z folii ETFE, które pokrywają cały dach albo wielkoformatowych paneli akrylowych, które stanowią przeszklenia basenów i stanowią konstrukcję tunelu w basenie rekinów, więc było to tylko kolejne wyzwanie – podsumowuje Dorota Szlachcic, architekt, ArC2 Fabryka Projekowa.