Data dodania: 24/06/2021

Na łódzkim Widzewie, w miejscu centrum handlowego, powstanie Zenit - ekologiczne osiedle z ogródkami sąsiedzkimi. Inwestycja Echo Investment będzie pierwszym osiedlem zaprojektowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi, realizowanym we współpracy z Veolią – wytwórcą czystej energii.– Obszar, który dotychczas był przede wszystkim betonowym parkingiem, zostanie przekształcony w otwarty, miastotwórczy fragment miasta, który całkowicie odmieni tę część dzielnicy. Będzie to przyjazna i wielofunkcyjna przestrzeń – wygodne osiedle mieszkaniowe z obiektami usługowymi i terenem zielonym, dostępnym także dla okolicznych mieszkańców. Projektując Zenit, położyliśmy duży nacisk na stworzenie tu przestrzeni społecznej. Mieszkańcom i gościom naszej inwestycji zapewnimy dostęp do udogodnień, które nie tylko podnoszą komfort życia, ale także sprzyjają propagowaniu zachowań proekologicznych – mówi Małgorzata Turek, Członek Zarządu Echo Investment odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji.

Zenit będzie pierwszym osiedlem zaprojektowanym i wybudowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. – Jeśli mamy skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu, musimy osiągnąć pełną synergię działania pomiędzy miastem, biznesem a mieszkańcami. Inwestycja Zenit jest przejawem takiego działania i społecznej odpowiedzialności Echo Investment. Wpisuje się ona w nasze cele strategiczne dotyczące ekologicznego budownictwa, zieleni czy odnawialnych źródeł energii. Jestem przekonana, że to dobry przykład dla innych – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Do współpracy przy projekcie osiedla Echo Investment zaprosiło Veolię – producenta czystej energii, który wyposaży inwestycję w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. – W ramach naszej współpracy zaprojektujemy i uruchomimy pilotażowe instalacje paneli fotowoltaicznych wraz z ładowarkami samochodów elektrycznych. Wytworzona energia będzie wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków np. wind, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obszar naszej współpracy obejmuje także dostarczanie do mieszkań Echo Investment zielonego ciepła, powstającego w lokalnej elektrociepłowni Veolii. Jestem przekonany, że zastosowane przez nas rozwiązania proekologiczne będą dobrze służyły mieszkańcom osiedla Zenit i dzięki nim będą mogli mieszkać w mieście zielonym, zdrowym i przyjaznym – mówi Adrian Sienicki, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Rozwoju, Veolia Energia Łódź.

Tereny zielone osiedla, zaprojektowanego przez pracownię Open Architekci, będą nawadniane wodą deszczową, magazynowaną w zbiornikach retencyjnych. Na osiedlu znajdzie się również szklarnia, w której mieszkańcy będą mogli uprawiać zioła, kwiaty czy warzywa. Echo Investment na terenie całego miasta posadzi ponad tysiąc drzew.

Do sprzedaży trafił pierwszy etap projektu, w którym powstanie 168 mieszkań o metrażach od 27 do 82 mkw. i zróżnicowanych układach – każde z przynależącym do niego balkonem, loggią lub tarasem. Zakończenie budowy I etapu przewidywane jest na II kwartał 2023 r.