Data dodania: 22/01/2021

Fiński deweloper YIT przymierza się do realizacji wielofunkcyjnego obiektu w Gdańsku w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel fińskiej pracowni Lahdelma&Mahlamäki Architects. Inwestycja powstała we współpracy z polskimi pracowniami: Latergrupa Architekci i GCK.

Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Dynamiczna bryła inwestycji nawiązuje do historycznego charakteru miejsca. – Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska – mówi profesor Rainer Mahlamäki, główny architekt projektu. – Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – dodaje profesor Mahlamäki.

Część biurowa kompleksu YIT w Gdańsku.

W trakcie tworzenia projektu profesor Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK. Architekci skoncentrowali się na dbałości o detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Cały obiekt wkomponuje się w otoczenie i stanie się jego naturalnym elementem. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe.

– Wierzymy, że ta inwestycja będzie naszą wizytówką, swoistym przywitaniem z Gdańskiem i niezwykle ważnym krokiem w rozwoju YIT w Polsce – zaznacza Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Projekt obejmuje także część mieszkaniową.

Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 mkw. stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 mkw. powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne.


Wśród materiałów budowlanych dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium. W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Biurowiec zostanie zrealizowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.