Data dodania: 05/04/2022

Victoria Dom w pierwszym kwartale br. sprzedała 311 mieszkań. To porównywalny poziom do kontraktacji zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach minionego roku. Zdaniem zarządu dewelopera widoczny na rynku kilkunastoprocentowy wzrost cen mieszkań oraz drożejące kredyty ostudziły popyt klientów, który jednak stopniowo zaczyna się odbudowywać.

– Od połowy marca widzimy jednocześnie powolne odbudowywanie się popytu na mieszkania, przy już wyższych o kilkanaście procent poziomach cenowych w porównaniu do zeszłego roku – komentuje Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Victoria Dom w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. podpisała 311 umów deweloperskich i płatnych umów rezerwacyjnych. Utrzymany został w ten sposób poziom sprzedaży zrealizowany w poprzednim kwartale, czyli w ostatnich trzech miesiącach 2021 r., kiedy zakontraktowanych zostało 316 lokali.  

- W pierwszych trzech miesiącach tego roku utrzymaliśmy sprzedaż lokali na poziomie z poprzedniego kwartału. Oceniamy to pozytywnie w sytuacji systematycznego wzrostu cen mieszkań oraz kroczących podwyżek kosztów kredytu, co wpływa na ograniczenie zdolności kredytowej klientów. Od połowy marca widzimy jednocześnie powolne odbudowywanie się popytu na mieszkania, przy już wyższych o kilkanaście procent poziomach cenowych w porównaniu do zeszłego roku. Klienci zdają sobie sprawę, że spadku cen raczej nie będzie, a mała podaż nowych projektów oraz rosnące koszty budowy mogą bardziej powodować ich dalszy wzrost. Z kolei dla osób posiadających gotówkę inwestycje w nieruchomości cały czas pozostają atrakcyjną formą lokaty kapitału – komentuje Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom. – Na odbudowę popytu na nowe mieszkania wpływa także bardzo ograniczona dostępność używanych mieszkań na wynajem w związku z dużym napływem uchodźców do naszego kraju. W efekcie zakup nowego lokalu na rynku pierwotnym dla wielu osób jest najlepszym rozwiązaniem.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>Zdaniem Wasiluka spółka zamierza w skali całego roku osiągnąć sprzedaż na porównywalnym lub nieco niższym poziomie do zrealizowanego w minionym roku. Victoria Dom w 2021 roku sprzedała na polskim rynku łącznie 1607 mieszkań. Victoria Dom aktualnie realizuje w Polsce projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Dodatkowo rozwija działalność w Niemczech: w Berlinie oraz Lipsku.