Data dodania: 10/02/2021

W centrum Szczecina trwa budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Powstający przy ul. Mazowieckiej nowoczesny budynek pasywny sięgnął trzeciego piętra. Na elementy konstrukcyjne i ściany - zużyto 5200 metrów sześciennych betonu i 550 ton stali. Na dwóch podziemnych kondygnacjach zmieści się 127 aut i co najmniej 50 rowerów.


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Budowa siedziby UMWZ ma kosztować 200 mln zł, w tym 76,8 proc. stanowi finansowanie ze źródeł zewnętrznych. Generalnym wykonawcą jest Mostostal Warszawa. Gmach dawnej szkoły i przychodni przy al. Piłsudskiego ma już odnowiony front, wymienioną stolarkę okienną i ponad 80 proc. instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych. Działa nowy węzeł cieplny, żeby budynek był ogrzewany w czasie prac. Na pierwszym i drugim piętrze ścianki działowe są gotowe w 90 proc. Trwa wykończeniówka – tynkowanie, wylewanie posadzek, zaczęło się układanie płytek na korytarzach. Część pomieszczeń technicznych jest gotowa, rozpoczął się montaż urządzeń. Ogólne zaawansowanie prac w tym obiekcie zbliża się do 60 procent. Od strony dziedzińca robotnicy kończą docieplanie, wkrótce przystąpią do wykonywania tzw. elewacji wentylowanej. Takiej, jaka będzie także na nowym budynku pasywnym. Na dachu powstała konstrukcja stalowa osłaniająca urządzenia, m.in. centrale wentylacyjne, agregat wody lodowej, wentylatory. Na ogromnym stelażu układane są kraty stanowiące podstawę do montaży paneli fotowoltaicznych.


Gruntowna przebudowa i wyposażanie gmachu przy ul. Piłsudskiego 40-42 ma się zakończyć na początku września 2021 r. Powstanie funkcjonalny, energooszczędny obiekt o powierzchni ok. 9 tys. mkw. Z kolei biurowiec przy Mazowieckiej 14, w miejscu dawnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, ma być gotowy w lipcu 2022 r. Będzie to budynek pasywny, niskoemisyjny, ekologiczny o łącznej powierzchni 14 tys. mkw. Zaprojektowano osiem kondygnacji, dwupoziomowy podziemny parking, miejsca ładowania samochodów elektrycznych, dużą rowerownię z szatniami i sanitariatami. Na piętrach oprócz biur znajdą się niewielkie sale konferencyjne. Natomiast duża sala konferencyjna na ponad 200 osób powstanie w miejscu byłego Kina Delfin. Nowy i stary budynek zostaną „spięte” podziemnym łącznikiem. Między gmachami powstanie miejsce odpoczynku z zielenią i ławkami.

Na dachach obu budynków znajdą się instalacje fotowoltaiczne, w projekcie uwzględniono też m.in. system odzyskiwania wody deszczowej, nowoczesne instalacje grzewcze i klimatyzacyjne, pompy ciepła. Wykonano 28 odwiertów sond geotermalnych, każdy na głębokość 200 metrów.


Budynek pasywny ma wyróżniać się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię, co zostanie potwierdzone przyznaniem certyfikatu Passivhaus Institut w Darmstad, oraz certyfikatem BREEAM (proekologiczny system oceny budynków) na poziomie Very Good. Certyfikat BREEAM otrzymał również projekt przebudowy dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego. To świadectwo, że cała inwestycja, począwszy od etapu projektowania, budowy i eksploatacji, spełnia szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.