Data dodania: 08/07/2021

Na terenie rewitalizowanych łódzkich zakładów włókienniczych Karola Scheiblera otwarto pierwszą część ogólnodostępnej przestrzeni. Ogrody Anny to miejski dziedziniec, który swoją nazwą upamiętnia żonę łódzkiego fabrykanta, Annę z Wernerów. Inwestor Fuzji - Echo Investment zapowiada oddanie w przyszłym roku dwóch biurowców.

Ogrody Anny to plac zlokalizowany przed zabytkową elektrownią Scheiblera o powierzchni blisko 3600 mkw. Jest to pierwsza oddana na terenie Fuzji ogólnodostępna, zielona przestrzeń. Docelowo otwarte dla wszystkich tereny kompleksu będą liczyć ponad 4 ha. 


Ogrody Anny - ogólnodostępna część łódzkiego projektu Fuzja.

Ogrody Anny przy zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera zostały podzielone na strefy i zagospodarowane zielenią. Na placu znajduje się obszar z młodym drzewostanem, gdzie zasadzonych zostało 45 drzew, całości dopełniają niskie trawniki, krzewy, a także kreatywny plac zabaw.  


- Projektując Ogrody Anny przyświecał nam cel by stworzyć współczesną interpretację nowego, miejskiego dziedzińca, gdzie zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony sposób. Uwolniliśmy plac od klasycznej posadzki, tworząc w zamian powierzchnię, przez którą przedziera się natura, przesiąka woda, spływająca do zbiorników retencyjnych. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są dziś wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która odpowiada za cały projekt kompleksu. – To miejsce kipiało kiedyś życiem. Ogrody Anny nazywamy placem, a to przestrzeń dla ludzi, Fuzja ma łączyć przede wszystkim nas - ludzi. Liczymy na to, że tak właśnie będzie i że to miejsce będzie wypełniać się aktywnościami.

Zabytkowa elektrownia na terenie łódzkiej Fuzji.


Dziedziniec znajduje się przed zabytkową elektrownią Scheiblera, w której zachowano dawną kotłownię z potężnym piecem, który dawniej generował energię dla całego zakładu. W hali wyświetlane będą filmy w ramach Letniego Festiwalu Filmowego Polówka, odbędą się tam również m. in. targi śniadaniowe. W Ogrodach Anny zaplanowane zostały zajęcia jogi, spotkania psich sympatyków, serwis rowerowy oraz akcja wymiany książek. W każdy wakacyjny weekend organizowane będą także rodzinne gry i zabawy. Odbędzie się również międzypokoleniowa impreza taneczna oraz koncert muzyki klasycznej.– Jesteśmy dumni, że możemy zwrócić ten historyczny obszar miastu, aby wszyscy mogli cieszyć się odnowioną elektrownią i nowo nasadzonymi terenami zielonymi. Jestem pewien, że Ogrody Anny staną się wyjątkowym miejscem spotkań, gdzie zawsze będzie coś się działo i które przyciągać będzie łodzian, turystów i innych użytkowników Fuzji. Ponadto ta przestrzeń idealnie wpisuje się w strategię Echo Investment współtworzenia miast i przyjaznych przestrzeni do życia, w których ludzie mogą pracować, mieszkań i przyjemnie spędzać czas. Przed nami oddanie do użytkowania dwóch biurowców, które będą gotowe w pierwszym kwartale 2022 roku oraz zakończenie prac przy trzeciej nieruchomości mieszkaniowej. Na terenie Fuzji sukcesywnie będą pojawiać się też restauracje oraz urokliwe kawiarenki. Północna część kompleksu od strony ulicy Tymienieckiego zagospodarowana zostanie z kolei na funkcje handlowo-usługowe – podsumowuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Fuzja to wieloetapowa inwestycja, która łączyć będzie funkcję biurową, handlowo–usługową, gastronomiczną, a także budynki mieszkalne, plac miejski (Ogrody Anny) i otwarte, zielone tereny wspólne liczące blisko 4 ha. Wszystko w otoczeniu historycznej zabudowy dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, które stanowią dziedzictwo Łodzi Fabrycznej. Łącznie na 8 ha zlokalizowanych będzie 20 budynków, z czego 14 to obiekty historyczne. Inwestycja została wyróżniona przez redakcję Kompasu Inwestycji nagrodą Złotego Kompasu - w kategorii "projekt wielofunkcyjny i rewitalizacja".