Data dodania: 11/06/2021

W Łodzi rozpoczyna się przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza, w którym powstanie Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. Wykonawcą rewitalizacji został Mostostal Warszawa. Koszt inwestycji to blisko 42 mln zł.

W łódzkiej przędzalni Wigencja powstanie Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

Zespół Fabryczny Łódzkiej Przędzalni Wigencja Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana powstał w 1922 r. Po rewitalizacji budynki dawnej fabryki Wigencja staną się nową siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. W kompleksie swoje miejsce znajdzie również teatr „Pinokio”.  Powstaną tutaj dwie nowoczesne sale teatralne, foyer, pracownie twórcze, garderoby, sale edukacyjne oraz restauracja. 


– Duża kubatura pofabrycznych budynków Wigencji pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch profesjonalnie wyposażonych scen teatru, ale również na stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się tutaj mieściły pracownie twórcze, w których uzdolnione artystycznie dzieci uzyskają dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu oraz wykwalifikowanych instruktorów. Zależy nam, aby to było miejsce dostępne dla wszystkich uzdolnionych dzieci, niezależnie od statusu ich rodziców – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

W kompleksie zrewitalizowanej Wigencji znajdzie się również przestrzeń dla stowarzyszeń artystycznych. Będą się w nim mieściły różnego typu warsztaty i pracownie artystyczne. Powstanie również biblioteka i księgarnia dla najmłodszych łodzian. Nie zabraknie też przestrzeni komercyjnych, takich jak restauracja, w której rodzice będą mogli wygodnie poczekać na swoje pociechy, a po zajęciach zjeść z nimi obiad. Wnętrza Wigencji będą połączeniem industrialnego charakteru z nowoczesnością. Projekt przewiduje zachowanie niskiej hali z dachem szedowym oraz dobudowanie nowych obiektów. W planach jest także dosadzenie nowych drzew i krzewów.

Wykonawca rewitalizacji - Mostostal Warszawa zadeklarował zakończenie prac na przełomie 2022 i 2023 roku. Wartość kontraktu wynosi 41,80 mln zł brutto.