Data dodania: 16/10/2019

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z Korporacją Budowlaną Doraco umowę na rozbudowę terminalu pasażerskiego. W ramach inwestycji powstanie nowy pirs, zlecenie wyceniono na ponad 255 mln zł.

Korporacja Budowlana Doraco zbuduje nowy pirs w Porcie Lotniczym Gdańsk.

Po wybudowaniu pirsu Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. mkw. nowej powierzchni. Obiekt będzie miał 3 kondygnacje nadziemne, w tym antresol, oraz jedną podziemną. Doraco ma wybudować obiekt wraz z pełnym wyposażeniem, a wartość kontraktu to 255,2 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana z obligacji, które PLG wyemituje przy współpracy z bankiem Pekao oraz ze środków własnych. W ramach inwestycji, Doraco przebuduje wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Zgodnie z umową, budowa pirsu ma potrwać 26 miesięcy i powinna się zakończyć w III kwartale 2021 roku. Następnie odbędą się wymagane odbiory i po 1-2 miesiącach Port Lotniczy Gdańsk powinien uzyskać pozwolenia na użytkowanie.

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego, w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych i podróżni z krajów strefy Schengen. Zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Zaprojektowano również 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

Zarejestruj się na bezpłatny, 14-dniowy okres testowy bazy projektów i firm budowlanych.

Korporacja Budowlana Doraco była wykonawcą terminali T1 i T2 gdańskiego lotniska, a także największego w tej części Europy Centrum Wystawienniczo–Kongresowego AmberExpo w Gdańsku. We wrześniu 2019 roku firma zakończyła realizację budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. W Warszawie przebudowywała dom towarowy Cedet i wybudowała Centrum Marszałkowska. Aktualnie buduje Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz ze stadionem w Szczecinie oraz nowy obiekt Polsko–Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Spółka realizuje również szereg prac hydrotechnicznych w portach w Gdańsku i Gdyni, w tym ostatnim nowy terminal promowy.