Data dodania: 28/11/2019

Trzeci kwartał br. okazał się dla Echo Investment dużo bardziej zyskowny niż ten sam okres poprzedniego roku. Spółka zaksięgowała 49 mln zł zysku netto wobec 31 mln zł rok wcześniej. O 2 mln zł wzrosły przychody - w trzecim kwartale 2019 r. wyniosły 250 mln zł, w analogicznym okresie 2018 r. było to 248 mln zł.

W samym trzecim kwartale Echo Investment sprzedało 295 mieszkań i przekazało klientom 515. Większa sprzedaż w porównaniu do ubiegłego roku jest spowodowana systematycznym uzupełnianiem oferty. Od początku roku do końca października deweloper wprowadził do sprzedaży dziewięć projektów z blisko 2 tys. mieszkań i przekazało klientom 841 jednostek, co oznacza ponad 60% wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.

– Osiągnięcie tegorocznych celów Echo Investment: sprzedaży 1,3 tys. mieszkań i przekazania 1,25 tys. jest w zasięgu ręki. Do końca października sprzedaliśmy 1089 i przekazaliśmy klientom 841 lokali. Liczba mieszkań sprzedawanych i przekazywanych klientom rośnie z kwartału na kwartał, ale jednocześnie utrzymujemy zdrowy poziom marży na projektach – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor mieszkaniowy.

Spółka rozwija segment mieszkaniowy, od początku 2019 r. kupiła grunty w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Warszawie, na których może powstać ok. 2 tys. mieszkań, w tym działkę w okolicy stacji metra Kabaty w Warszawie. Znaczna część działek zabezpieczonych umowami przedwstępnymi (przede wszystkim w Warszawie i Krakowie) jest przeznaczona pod budowę ok. 2,5 tys. mieszkań. To m.in. działka w okolicach ulic Domaniewskiej, Wołoskiej i Postępu w Warszawie. Od początku roku Echo Investment kupiło grunty za blisko 70 mln euro, na których może powstać ponad 170 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Platforma Resi4Rent otrzymała we wrześniu br. pozwolenie na użytkowanie pierwszej inwestycji Rychtalska we Wrocławiu, natomiast w październiku zakończony został projekt Wodna w Łodzi. Od początku roku rozpoczęła budowę czterech projektów, które będą miały łącznie 1 063 lokale, są to: budynki przy ul. Taśmowej i Woronicza w Warszawie, Szczepanowskiego w Poznaniu i Kołobrzeskiej w Gdańsku. Celem Resi4Rent jest zbudowanie do 2024 r. 7,5 tys. mieszkań na wynajem.

Na koniec trzeciego kwartału 2019 r. Echo Investment miało w budowie siedem biurowców o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 140 tys. mkw. W maju została zakończona budowa pierwszego biurowca Moje Miejsce w Warszawie i rozpoczęta budowa drugiego etapu tego kompleksu, ruszyła także budowa biurowca React w Łodzi. Na ukończeniu jest budowa pierwszego etapu katowickiego Face2Face Business Campus, w styczniu 2020 r. do budynku wprowadzą się pierwsi najemcy. Do końca roku planowane jest jeszcze rozpoczęcie budowy Midpoint 71 we Wrocławiu oraz biurowca w Gdańsku przy ul. Nowomiejskiej. 


– Rynek biurowy jest w bardzo dobrze postrzegany, widzimy to m.in. na przykładzie naszego katowickiego projektu Face2Face Business Campus. Budowa pierwszego etapu jest na ukończeniu, a budynek jest w 93% wynajęty. Od początku roku dział biurowy podpisał umowy najmu dotyczące 60 tys. mkw. powierzchni. Roczny cel wynajmu wynosi ok. 100 tys. mkw. a prowadzone rozmowy z potencjalnymi najemcami pomogą go nam osiągnąć – dodaje Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za dział biurowy.