Data dodania: 29/05/2009

Ponad 100 tys. m3 usuniętej ziemi, 13 520 m3 zużytego betonu, 1600 sztuk rożnego rodzaju pali, 31 podwykonawców w tym 18 z terenu województwa śląskiego – to tylko niektóre liczby obrazujące obecny etap prac na chorzowskiej arenie piłkarskiej. 

Główny zakres robót obejmuje zadaszenie trybun. W ramach modernizacji stadionu zostanie również zbudowana nowa górna trybuna zachodnia, a na trybunie wschodniej powstaną osobne dojścia do strefy VIP-ów, części gastronomicznej i parkingów. Pełna elipsa dachu z poliwęglanu mierzyć będzie ok. 44 tys. m2 i będzie to jedyny tego typu dach w Europie. Obiekt pomieści ponad 55 tys. widzów. Inwestycja będzie obejmować także pomieszczenia sanitarne i cateringowe, system nagłośnienia i oświetlenia, dodatkowe siedziska, loże VIP (skyboxy) oraz pomieszczenia dla różnych kategorii gości. 

Trwająca modernizacja stadionu zakłada, że będzie on areną zmagań nie tylko piłkarskich, ale i lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. Dlatego też myślimy o przygotowaniu boisk treningowych dla lekkoatletów. Ten stadion ma żyć, ma funkcjonować jako obiekt, na którym będą się odbywały nie tylko wydarzenia sportowe, ale także wielkie koncerty. - mówi Marszałek województwa śląskiego, Bogusław Śmigielski.

Co się już udało? 

Modernizacja Stadionu Śląskiego rozpoczęła się 28 października ub.r. Mimo srogiej zimy, która dała się we znaki na większości budów w Polsce, prace na stadionie w Chorzowie przebiegają zgodnie z planem. Dokończono już rozbiórkę trybuny zachodniej (m.in. wieży dyspozytorskiej) – z placu budowy wywieziono ponad 100 tys. m3 ziemi. Aktualnie wykonywane jest palowanie. Stawiane są też fundamenty pod nową trybunę i słupy głównego zadaszenia (według planu do wykonania było ok. 1600 szt. różnego typu pali). Trwają prace przy zbiorniku retencyjnym wód opadowych, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej.

Na bieżąco realizowane są roboty modernizacyjne przy trybunie wschodniej. Do chwili obecnej wykonano już część robot demontażowych oraz roboty murarskie. Zgodnie z projektem następuje zmiana rozkładu pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Na całym obiekcie trwają roboty instalacyjne, m.in. przy instalacji elektrycznej, wodociągowej oraz sanitarnej.

Jednocześnie wykonywane są konstrukcje żelbetowe trybuny zachodniej. Ich montaż nastąpi na przełomie kwietnia i maja br. Konstrukcja stalowa wraz z olinowaniem zadaszenia stadionu jest już gotowa i czeka na montaż, który zgodnie z harmonogramem rozpocznie się na przełomie maja i czerwca br.

Pracami na stadionie zajmuje się konsorcjum firm Hochtief Polska, Mostostal Zabrze i Thermoserr. Generalny wykonawca zatrudnia 31 podwykonawców, w tym 18 z terenu województwa śląskiego.
Zgodnie z umową przebudowa obiektu potrwa jeszcze ok. półtora roku. 

Koszt modernizacji to około 370 mln zł, w tym ponad 338 mln zł wynosi koszt robót budowlano montażowych wykonywanych przez Hochtief Polska wraz z konsorcjami. Pozostałe koszty to dokumentacja projektowa, nadzór inwestorski Inżyniera Kontraktu oraz prace przygotowawcze.

ŹRÓDŁO: silesia-region.pl

Fot: Archiwum HOCHTIEF Polska (autor zdjęć: Helicampro)

Fot. na str. głównej: BP Tomasz Żak 

 

 

fot. Wykonanie ścianki szczelnej

 

fot. Roboty demontażowe

 

fot. Wyburzanie wieży telewizyjnej na trybunie zachodniej

 

fot. Wykonanie przyłącza sieci cieplnej

 

fot. Wbijanie pali od strony południowej i północnej na trybunie zachodniej

 

fot. Zakończone roboty rozbiórkowe trybun