Data dodania: 11/02/2019

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą rozbudowy dworca w Poznaniu. Ponad 97 mln zł netto będzie kosztować budowa dodatkowego peronu i przejścia podziemnego stacji Poznań Główny z dworcem PKS.

Dodatkowy peron powstanie między obecnym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej. Będzie mieć 417 m długości i ponad 10 m szerokości. Dzięki wysokiej na 76 cm platformie podróżni będą korzystać ze wszystkich typów pociągów. Na peronie zostanie zamontowana antypoślizgowa nawierzchnia z liniami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Na nową platformę prowadzić będą ruchome schody. Zaplanowano też budowę windy. Zbudowany zostanie dodatkowy tor, wyposażony w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym i rozjazdy. Pociągi będą się zatrzymywać po obu stronach nowego peronu. Przemieszczanie się między peronami zapewni wydłużony o 47 m tunel (ze 158 do 205 m), który będzie prowadzić przez całą stację. Wyposażony w windę obiekt połączy dworce PKP i PKS.

Roboty przeprowadzi firma Colas Rail Polska. Prace na stacji Poznań Główny planowane są do marca 2022 r. Inwestycja o wartości 97,2 mln zł netto jest realizowana ze środków budżetowych.