Data dodania: 13/09/2022

Po roku od położenia kamienia węgielnego na budowie zrównoważonej środowiskowo fabryki przekąsek PepsiCo, prace budowlane są na półmetku, gotowa jest konstrukcja obiektu. Na placu budowy w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej pracuje ok. 300 osób. Dwuetapowa inwestycja pochłonie miliard złotych.

Fabryka chipsów PepsiCo rozpocznie produkcję w 2023 r.

Generalnym wykonawcą fabryki PepsiCo jest Budimex. W nowym zakładzie, który powstaje na powierzchni 30 ha, będzie przetwarzany głównie ziemniak. Na budowie zakończono realizację konstrukcji stalowej, poszycia ścian zewnętrznych oraz dachu i jego izolacji na powierzchni około 70 tys. mkw. Na większej części przestrzeni produkcyjnej powstającego zakładu wylane są posadzki i kładzione są podłoża żywiczne. Wkrótce rozpocznie się montaż wyposażenia technologicznego i linii produkcyjnych. Poszczególne pomieszczenia części biurowej i zaplecza socjalnego zaczynają być widoczne. Łączna zadaszona powierzchnia zakładu produkcyjno-magazynowego wraz z nowoczesną oczyszczalnią wyniesie ponad 55 tys. mkw. Powstaje także automatyczny magazyn wysokiego składowania.

Fabryka przekąsek PepsiCo powstaje k. Środy Śląskiej

Nowa fabryka PepsiCo, wyposażona m.in. w technologię zbierania i odzysku wody deszczowej oraz przyzakładową oczyszczalnią ścieków, będzie najbardziej zrównoważonym środowiskowo zakładem firmy w Europie. Zaprojektowano system odzysku ciepła, ciepła woda do mycia będzie pozyskiwana z procesu chłodzenia oleju spożywczego, woda będzie również odzyskiwana z procesu krojenia ziemniaków. Wydajność oczyszczalni wyniesie 1600 msześć. na dobę, a przefiltrowana woda będzie klasy „standard river”. Zakład uzyska pełną samowystarczalność energetyczną, wykorzystując energię pochodzącą z własnych paneli słonecznych, w przyszłości zaplanowane jest wybudowanie na miejscu własnej farmy fotowoltaicznej. Co ciekawe, ziemniak będzie nie tylko bazą do produkcji chipsów, obierki ziemniaczane będą poddawane dalszemu przetworzeniu w generatorze biomasy i posłużą do wytworzenia dodatkowej energii dla zakładu, a następnie zostaną przetworzone na niskowęglowy nawóz.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>


W nowym zakładzie PepsiCo w Środzie Śląskiej z ziemniaków będą produkowane chipsy Lay's, Lay’s Oven Baked, a z kukurydzy nachosy Doritos. Produkty trafią do ponad 20 europejskich krajów. Cała inwestycja rozłożona na dwa etapy zostanie zrealizowana do 2025 roku. Otwarcie pierwszego z nich nastąpi w pierwszym półroczu 2023 r.