Data dodania: 14/06/2010

Ubieganie się o certyfikat LEED oznacza wykorzystanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska, w tym wybór korzystnej lokalizacji, racjonalne zarządzanie zasobami w ramach budowy, oszczędność wody, energetyczną wydajność, selekcję materiałów a także dbałość o jakość mikroklimatu wewnątrz budynku – mówi Niklas Lindberg, Prezes Skanska Property Poland. 

Magda Wójcicka (Kompas inwestycji): Jesienią ubiegłego roku Skanska powołała specjalną komórkę, która ma wspierać całą Grupę w upowszechnianiu i komercjalizacji technologii rozwiązań i modeli biznesowych z obszaru zielonego budownictwa. Jak wygląda w Polsce rozwój budownictwa przyjaznego środowisku na tle innych krajów (szczególnie Szwecji)? 

Nicklas Lindberg (Prezes Skanska Property Poland): Widzimy coraz większe zainteresowanie zielonym budownictwem i przede wszystkim zrównoważonym rozwojem nie tylko wśród deweloperów, ale co ważniejsze również wśród najemców naszych inwestycji. Skanska dołączyła do stowarzyszenia Polish Green Building Council, której celem jest promowanie budownictwa zrównoważonego. Jesteśmy także partnerem programu GreenBuilding Komisji Europejskiej. W listopadzie 2009 razem z GfK Group przeprowadziliśmy badania wśród managerów w dużych miastach Polski, Czech i Węgier na temat potrzeb i oczekiwań użytkowników przestrzeni biurowych. Co czwarty ankietowany przyznał w trakcie badania, że wynajmując kolejne biuro będzie wymagał proekologicznych deklaracji ze strony zarządców budynków. Wśród tych deklaracji wymienione zostały następujące kwestie: efektywne wykorzystanie surowców – 94 proc., ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez biurowiec – 89 proc. oraz zapewnienie zdrowszego środowiska pracy – 88 proc. Z badania wynika jednak, że w kwestii promowania programów certyfikujących zielone budownictwo dużo pracy nadal przed nami. 74 proc. ankietowanych nie słyszało o żadnym z funkcjonujących na rynku certyfikacie. Skanska za cel stawia sobie nie tylko realizację własnych inwestycji w zgodzie ze środowiskiem, ale chce również dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Wśród ekologicznych rozwiązań promowanych przez firmę Skanska znajdują się nie tylko procesy związane z samą budową nieruchomości komercyjnych, ale również takie rozwiązania jak prysznice, będące udogodnieniem dla pracowników przyjeżdżających do firmy rowerami, czy pomysł ograniczenia podróży pracowników na rzecz telekonferencji. Stąd właśnie idea stworzenia programu Zielona inicjatywa Skanska.

MW: Pod koniec marca otrzymali Państwo srebrny certyfikat LEED za przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrza siedziby Skanska w biurowcu Deloitte House, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a także za dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach. O jakie przyjazne rozwiązania wykończenia chodzi? 

NL: Certyfikat LEED CI dla naszego biura potwierdza dbałość o zrównoważony rozwój oraz środowisko pracy firmy Skanska Property Poland. Wyróżnienie świadczy również o wysokiej efektywności energetycznej biura i zredukowanym wykorzystaniu wody. Wdrożyliśmy rozwiązania kontrolujące jakość powietrza w pomieszczeniach, takie jak czujniki poziomu CO2 czy materiały wykończeniowe pochodzące z recyklingu oraz wykorzystaliśmy drewno z ekologicznych upraw, rekomendowanych przez PEFC (Program Uznawania Systemów Certyfikacji Leśnej). W biurze zainstalowaliśmy też oddzielne opomiarowanie (liczniki wody i energii elektrycznej), dzięki któremu wiemy, że oszczędność energii jest na poziomie 15 proc. Oznacza to niższe miesięczne rachunki za prąd. Osiągnęliśmy to dzięki takim rozwiązaniom, jak urządzenia biurowe z certyfikatem Energy Star, czujniki natężenia światła oraz czujniki ruchu. Mniejsze zużycie wody jest możliwe dzięki zastosowaniu baterii bezdotykowych w toaletach oraz wykorzystaniu mniejszej ilości wody do spłukiwania toalet i pisuarów. W siedzibie Skanska Property Poland w Warszawie zainstalowaliśmy również prysznice, dzięki którym pracownicy po przybyciu do pracy rowerami mogą się odświeżyć i nadal czuć komfortowo. 

MW: Chciałabym zapytać o technologię rozwiązania kontrolującego jakość powietrza w pomieszczeniach. Na czym polega? 

NL: Czujniki poziomu CO2 zainstalowaliśmy w miejscach o największych zagęszczeniu osób, tj. w salach konferencyjnych i kuchni. System polega na monitorowaniu stężenia dwutlenku węgla i po przekroczeniu pewnej wartości ostrzega użytkowników o obniżonym komforcie pracy w danym pomieszczeniu. Zazwyczaj krótka przerwa wystarcza na przewietrzenie pomieszczenia i powrót do pracy. Nasz system wentylacji oparty jest w 100 proc. na dostarczaniu świeżego powietrza, bez tak zwanego mieszania. Nie ma konieczności filtrowania ponieważ zużyte powietrze jest usuwane z pomieszczenia. Automatyczne filtrowanie powierza w pomieszczeniu jest możliwe, ale zdecydowanie zwiększa koszty inwestycji. Chcemy być nie tylko zieloną firmą, ale także efektywną kosztowo, dlatego uprościliśmy ten system.

MW: Podczas realizacji tego biura wykorzystali Państwo drewno z ekologicznych upraw. Domyślam się, że wprowadzanie takich rozwiązań wymaga większych nakładów finansowych. Czy to się opłaca? 

NL: Firma Skanska dba zarówno o wysoką jakość inwestycji, jak i o zmniejszenie ich wpływu na środowisko naturalne. Budynki w całym procesie realizacji i eksploatacji aż w 40 procentach odpowiadają za emisję CO2 do atmosfery. Na szczęście jesteśmy deweloperem i możemy wpływać na obniżenie tego poziomu. Korzystając z materiałów z certyfikowanych upraw mamy pewność, że drewno pochodzi z terenów objętych prawidłową gospodarką obszarów leśnych. Tak, jest to droższe rozwiązanie, jednak w tym przypadku nie chodzi o opłacalność, a o świadomość, że wykorzystane przez nas materiały pochodzą z kontrolowanych źródeł. Wierzymy, że to jedyny właściwy sposób, zwłaszcza w przypadku egzotycznych gatunków drewna. Ponadto warto zaznaczyć, że wyższe nakłady inwestycyjne zwracają się w cyklu życia budynku. 

MW:
Skanska zamierza realizować teraz we Wrocławiu inwestycję Green Towers. Ten biurowiec ma być już w całości „zielony”. Jakie znaczenie ma wybór lokalizacji takiego obiektu dla jego możliwości sprostania wymaganiom LEED? 

NL: Na swoje inwestycje wybieramy miejsca w centrach miast. Lokalizacje te znajdują się blisko punktów usługowych i mają łatwy dostęp do transportu publicznego, poprzez to zmniejszają potrzebę używania prywatnych samochodów. Rozwiązania takie jak podziemne parkingi rowerowe, a także prysznice oraz szatnie dostępne w samym biurze sprawiają, że najemcy chętniej korzystają z podróżowania jednośladem. W przypadku Green Towers budynki biurowo-usługowe zostaną zlokalizowane na rogu ulic Strzegomskiej i Śrubowej. Lokalizacja ma więc olbrzymie znaczenie w kontekście komunikacji oraz możliwości korzystania z transportu publicznego. Sprawia to, że nie tylko przeciwdziałamy zwiększeniu poziomu spalin w atmosferze, ale też nie zwiększamy natężenia ruchu w mieście.

MW: Kto zajmuje się projektem Green Towers? 

NL: Skanska nawiązała współpracę z wrocławską pracownią architektoniczną „Maćków”. Architekci zostali wybrani ze względu na doświadczenie w podobnych projektach i znajomość lokalnego rynku. Budynki będą miały ponad 30 metrów wysokości i 10 pięter oraz 2 poziomy garażu podziemnego. Na parterze zostały przewidziane powierzchnie usługowe, zaś wyższe piętra to nowoczesne przestrzenie biurowe typu open space. Pomiędzy budynkami zaplanowano plac z zielenią i zagłębione w ziemi atrium, dodatkowo doświetlające niższy poziom. Elewacja budynku stworzona w stylu op-art wpłynie na wyższą efektywność energetyczną budynku.

MW: Czy nadzorowanie takiego przedsięwzięcia nastręcza dodatkowych trudności - w porównaniu z realizacją „zwykłych”, bardziej „standardowych” inwestycji? 

NL: Nadzór nad realizacją zielonych inwestycji dla Skanska Property Poland jest działaniem standardowym. Wszystkie nasze projekty komercyjne budujemy z uwzględnieniem norm środowiskowych, a także warunków zawartych w programach certyfikujących. Z tego też powodu mamy wśród naszych pracowników osoby przeszkolone między innymi przez Green Building Certification Institute (GBCI). Osoby, które uzyskają specjalny certyfikat, zostają Akredytowanymi Profesjonalistami LEED (LEED Accredited Professional) i są odpowiedzialne za doradztwo w zakresie budownictwa zrównoważonego przy wszystkich projektach Skanska.

MW: Planują Państwo kolejne inwestycje przyjazne środowisku? 

NL: Wszystkie przyszłe projekty komercyjne Skanska Property Poland będą realizowane z uwzględnieniem troski o środowisko naturalne. Nasze kolejne projekty powstaną w Warszawie, Katowicach i Łodzi. Dla wszystkich nieruchomości chcemy przede wszystkim uzyskać przyznawany przez Komisję Europejską certyfikat GreenBuilding oraz amerykański certyfikat oceny wielokryterialnej LEED. Certyfikat GreenBuilding zakłada, że wyróżniona nim nieruchomość zużywa co najmniej 25 proc. energii mniej w stosunku do budynku referencyjnego. Ubieganie się o certyfikat LEED oznacza wykorzystanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska, w tym wybór korzystnej lokalizacji, racjonalne zarządzanie zasobami w ramach budowy, oszczędność wody, energetyczną wydajność, selekcję materiałów a także dbałość o jakość mikroklimatu wewnątrz budynku. 

Dziękuję za rozmowę.