Data dodania: 26/02/2020

W 2019 r. Prologis rozpoczął w Polsce realizację czterech inwestycji logistycznych o łącznej powierzchni 156 tys. mkw. Od ubiegłego roku wszystkie nowe projekty powstają w technologii BIM. W tym roku firma ma w planach realizację co najmniej czterech inwestycji, pracuje także nad wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych i wdrożeniem projektu PARKlife.

Prologis wdraża program PARKlife - w otoczeniu inwestycji powstaną zielone, rekreacyjne tereny.


Prologis na całym świecie zarządza portfelem inwestycji w segmencie logistycznym o łącznej powierzchni 90 mln mkw. W Polsce firma realizuje strategię rozwoju w 5 głównych ośrodkach: Górny i Dolny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i okolice Warszawy. W ubiegłym roku Prologis rozpoczął m.in. inwestycję Prologis Ruda Śląska dla Raben Logistics. Na działce kupionej w 2008 r. powstaje projekt o powierzchni 50 tys. mkw., będzie oddany do użytkowania na początku maja. Realizacja kolejnego etapu tej inwestycji ma się rozpocząć na przełomie II i III kwartału br. Powstaną 3 lub nawet 4 budynki o powierzchni ok. 72 tys. mkw. Poza Śląskiem Prologis zapowiada kolejne projekty w Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu.

– Od zeszłego roku wszystkie nasze nowe projekty powstają w technologii BIM, która w Europie jest już standardem. Najważniejsze jest dla nas uzyskanie modelu budynku powykonawczego z całą inwentaryzacją, z informacjami o gwarancji i terminami przeglądów. Posiadanie trójwymiarowych modeli ułatwia projektowanie wyposażenia budynków i współpracę z najemcami – podkreśla Paweł Sapek, Senior Vice President, Regional Head na Europę Środkową w Prologis. Jak dodaje, firma pracuje nad pierwszym projektem w Polsce z wykorzystaniem fotowoltaiki, ponieważ stopa zwrotu z takich inwestycji zaczyna być coraz bardziej opłacalna. Prologis szuka partnera, który posiada koncesję na obrót energii, a sama realizacja prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku.

Niezależnie od tych planów firma wdraża, uwzględniający zasady zrównoważonego rozwoju, projekt PARKlife. Zakłada on realizację inwestycji z dobrą komunikacją (przemyślany transport, bliskość przystanków komunikacji miejskiej, carpooling), przestrzenią rekreacyjną w otoczeniu (tereny zielone, boiska, trasy do joggingu, ogródki warzywne). W projekt wpisane jest również bezpieczeństwo (np. telewizja przemysłowa, czytniki tablic rejestracyjnych) oraz współpraca z lokalną społecznością. PARKLife zostanie wdrożony w inwestycjach w Chorzowie, Jankach i Rudzie Śląskiej. W przyszłości będzie standardem. Prologis ma również w planach wymianę w istniejących obiektach oświetlenia na LED.