Data dodania: 14/03/2019

Międzynarodowa pracownia architektoniczna BIG zaprojektowała inwestycję Echo Investment i EPP – Towarową 22 w Warszawie. W miejskim kwartale pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą powstanie 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Bjarke Ingels Group prezentuje inwestycję Towarowa 22 w Warszawie


Towarowa 22 to zajmująca ok. 6,5 ha działka położona na warszawskiej Woli. Koncepcja urbanistyczna jej zagospodarowania autorstwa zakłada, że powstanie tu wielofunkcyjny kompleks, którego budynki będą miały łącznie ok. 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Właścicielami projektu Towarowa 22 są EPP i Echo Investment.

Projekt BIG zakłada przywrócenie na obszarze Towarowej pieszych ulic historycznej Warszawy, na terenie inwestycji zaplanowano sklepy, kawiarnie, a w centrum tej przestrzeni park. Koncepcja urbanistyczna wprowadza tu także funkcję kultury. Architekci chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

- Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Koncepcja inwestycji zakłada stworzenie sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej

Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach. Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami. Przy Towarowej znajdzie się też siedziba jednego z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych.

- Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Podobne podejście mają architekci ze renomowanego, międzynarodowego studia BIG, których projekty stają się charakterystycznymi punktami swoich miast, bez względu na to w jakiej szerokości geograficznej powstały. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – dodaje Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.

BIG to założona przez Bjarke Ingelsa pracownia, która ma na koncie m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze.