Data dodania: 14/09/2022

Ponad 80 000 mkw. powierzchni użytkowej wyniesie zabudowa nowego projektu Vastint Poland w Poznaniu. Pierwsza część to rewitalizacja dawnych zakładów mięsnych - na terenie poprzemysłowych powstaną lokale usługowe, handlowe, gastronomiczne oraz powierzchnia kulturalno-wystawiennicza. W nowej zabudowie zaplanowano 500 mieszkań i dwa biurowce.


Stara Rzeźnia - nowy wielofunkcyjny projekt Vastint Poland w Poznaniu.

Koncepcja projektu Stara Rzeźnia w Poznaniu to efekt wielomiesięcznej pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK. Kształt inwestycji był również konsultowany z władzami miasta, Architektem Miejskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Plan rewitalizacji Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze miasta Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.


Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta nabierze nowego charakteru. Starannie odrestaurowane budynki przemysłowe będą kontrastować z nowoczesną architekturą. Na terenie powstaną miejsca pracy, mieszkania, obiekty kultury, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej.


Proejkt obejmie też rewitalizację budynków dawnych zakładów mięsnych.

– Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Historyczna zabudowa z przełomu XIX i XX wieku, położona przy centralnym placu, zaprojektowana przez Feliksa Moritza, będzie odrestaurowana. W całości zostaną zachowane zabudowania m.in. hali głównej, kotłowni, maszynowni, wieży wodnej, zaś ich wnętrza będą dostosowane do nowych funkcji, również pod względem konstrukcyjnym. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną.


Biura i mieszkania

Nowe budynki, które uzupełnią historyczną zabudowę, zostaną przeznaczone na funkcje biurowe i mieszkalne. W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni powstanie szereg budynków mieszkalnych tworzących pierzeje od strony ulicy Grochowe Łąki oraz tzw. Nowej Bóżniczej. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż, dzięki czemu teren Rzeźni przeznaczony będzie dla pieszych i rowerzystów. Na parterach znajdą się lokale usługowe. Na sprzedaż przeznaczonych jest 550 mieszkań o metrażu od 30 do 200 mkw. – od małych kawalerek, aż po apartamenty na ostatnich kondygnacjach. Większość z nich wyposażona będzie w balkony lub tarasy. Sprzedaż lokali rozpocznie się po zakończeniu inwestycji.


W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu, od ulicy Grochowe Łąki i Garbary, staną dwa nowoczesne budynki biurowe. Będą to obiekty o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla najemców. Na parterach budynków zostaną urządzone kawiarnie i punkty usługowe. Powierzchnia biurowa oraz przestrzeń work & living zajmie 23 300 mkw. 


Zielone rozwiązania

Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighborhood oraz WELL Community. – Z uwagi na ekologiczny charakter kompleksu oraz na oczekiwania mieszkańców Poznania aż 20 procent całkowitej powierzchni kompleksu przeznaczyliśmy na zieleń. Osiągniemy to przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew, oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego priorytetowo potraktowaliśmy miejsca parkingowe dla rowerów, zarówno w postaci rowerowni przy budynkach mieszkalnych, jak i ogólnodostępnych parkingów dla rowerzystów przy każdym z budynków - mówi Roger Andersson.