Data dodania: 31/10/2019

W związku z zatrzymaniem burmistrza dzielnicy Włochy i postawieniem mu zarzutów korupcyjnych prezydent miasta st. Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził skontrolowanie decyzji podjętych przez urzędnika.

Kilka dni temu CBA zatrzymało burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy,  tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych łapówki. Pieniądze pochodziły od dewelopera i przedsiębiorcy budowlanego. – Burmistrz w zamian za łapówki wydawał decyzje administracyjne,  korzystne dla dewelopera, dotyczące warunków zabudowy. Podejmował się także załatwiania podobnych decyzji w innych, warszawskich urzędach. Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika. Funkcjonariusze przeszukali gabinet burmistrza i siedziby firm należące do biznesmena. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie binarne, które będą stanowić dowody w sprawie. Mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Warszawie - poinformował Temistokles Brodowski z CBA.

W związku z zatrzymaniem burmistrza warszawski magistrat analizuje wszystkie dokonane przez niego zmiany kadrowe. Rafał Trzaskowski nakazał burmistrzom wszystkich dzielnic, by w trybie pilnym dokonali zestawienia wszystkich przypadków ubiegania się o warunki zabudowy i pozwolenia na budowę przez dewelopera, który miał przekazać korzyść majątkową zatrzymanemu przez CBA burmistrzowi. Podobnych działań prezydent oczekuje także od Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.