Data dodania: 03/01/2010

Dotychczas nie była kojarzona z kulturą. Z wyjątkiem Teatru Powszechnego i Teatru Rampa właściwie wszystkie ważniejsze instytucje kulturalne znajdowały się po lewej stronie Wisły. Teraz dzięki trzem dużym inwestycjom ta sytuacja może się zmienić, a warszawska Praga ma szansę na nowoczesne zaplecze infrastrukturalne, godne europejskiej stolicy kultury. 

Prace związane z gruntownym remontem Teatru Powszechnego trwały od sierpnia ubiegłego roku i już się zakończyły. Wykonawca modernizacji, konsorcjum firm INSTAL BIAŁYSTOK S.A. z siedzibą w Białymstoku i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „PROMONT” Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie pod koniec maja 2010 zgłosił obiekt do odbiorów. W lipcu budynek zostanie przekazany do użytku. W ramach prac remontowych została wymieniona kurtyna szklana, stolarka okienna i ślusarka drzwiowa. Przeprowadzono termoizolację cieplną budynku, która znacznie zmniejszyła poziom hałasu z zewnątrz. Wewnątrz wydzielone zostało niezależne wejście do Sali Kameralnej i do Sali Garaż. Modernizacją i rozbudową objęte zostały głównie dwie mniejsze sceny teatru. Mała Scena obecnie jest wnętrzem o powierzchni 260 mkw., z możliwością konfiguracji przestrzeni w dowolny sposób. Nowa Mała Scena przewiduje ok. 220 miejsc, czyli o prawie 100 więcej niż przed remontem. Scena Garaż po modernizacji przyjmie ok. 100 widzów. Duża Scena Teatru Powszechnego na tym etapie modernizacji co do ilości miejsc na widowni pozostała bez zmian. Wymieniono za to instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, wentylacji i klimatyzacji oraz centralnego ogrzewania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 25 mln złotych.

W czwartek 10 czerwca podpisano natomiast umowę na budowę Muzeum Warszawskiej Pragi. Inwestycję zrealizuje konsorcjum Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A. i Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 „Wrobis” S. A. Obiekt będzie zlokalizowany w centralnym punkcie prawobrzeżnej Warszawy – w dzielnicy Praga Północ w kwartale ulic Targowej, Ząbkowskiej, Kijowskiej i Brzeskiej, na działce sąsiadującej z Bazarem Różyckiego. Na potrzeby Muzeum zaadaptowane zostaną trzy zabytkowe kamienice frontowe, a także oficyna w podwórzu - dawny Żydowski Dom Modlitwy. Oprócz istniejących obiektów w skład kompleksu wejdzie nowo zaprojektowany, trzykondygnacyjny budynek.

Pierwsza kamienica od strony Bazaru Różyckiego to dom Rothblitha, wzniesiony około 1819 roku. Obiekt ten jest najstarszym zachowanym murowanym domem mieszkalnym na Pradze. Obok znajduje się kamienica Sokołowskiego, ukończona w 1873 roku. Trzeci obiekt zajmujący północny narożnik to także kamienica Rothblitha zbudowana w latach 1829-1830. Kolejnym elementem zespołu jest stojąca na podwórzu oficyna, w której znajdują się dwie sale Żydowskiego Domu Modlitwy z zachowanymi polichromiami. Cały kompleks wpisany jest do rejestru zabytków. Całkowita powierzchnia zabudowy to ok. 1200 mkw. Dzięki tym pracom powstanie nowoczesne muzeum - centrum wiedzy o tej części miasta, ośrodek działań kulturalnych i edukacyjnych. W Muzeum będą gromadzone pamiątki historyczne, związane z dziejami prawobrzeżnej Warszawy. Znajdzie się w nim miejsce na wystawy, imprezy, spotkania, konferencje, pokazy i warsztaty, działania naukowe i projekty edukacyjne. W kamienicach frontowych mają się mieścić sale wystawy stałej dziejów Pragi, sala wystaw czasowych, sala historii mówionej, sala edukacji interaktywnej, sale pokazów ginących zawodów, zaplecze recepcyjne i kawiarnia. W oficynie powstanie ekspozycja stała, galeria, pracownia naukowa oraz pokój gościnny. Nowo wybudowany budynek ma pomieścić sale konferencyjne, sale warsztatów, sekretariat, gabinety, pracownię fotograficzną, bibliotekę, archiwum, czytelnię, magazyny oraz zaplecze techniczne. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 46,9 mln zł. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w niespełna 32 proc. (15 mln zł). Prace mają się zakończyć 15 grudnia 2011 roku. Otwarcie Muzeum planowane jest w pierwszym kwartale 2012 roku.

To nie wszystkie inwestycje kulturalne na Pradze, których realizacja jest planowana w najbliższym czasie. Kilka dni temu podczas konferencji CHOPIN OPEN, La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki, został ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt sali koncertowej i zagospodarowanie architektoniczne nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272, która ma być nową siedzibą Sinfonii Varsovii. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu nowego centrum kulturalnego Warszawy, z dominantą funkcji muzycznych. Głównym zadaniem architektów będzie zaplanowanie sali koncertowej mieszczącej co najmniej 1500 miejsc oraz opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania terenu dawnego Instytutu Weterynarii SGGW na potrzeby Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, które w przyszłości powstanie po prawej stronie Wisły. Projekt konkursowy musi uwzględniać międzynarodowy, regionalny oraz lokalny charakter przedsięwzięcia. Warto podkreślić, że będzie to pierwsza sala koncertowa wybudowana w Warszawie od 1945 roku! Konkurs ma zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. 

ŹRÓDŁO: UM Warszawa

 

fot. Teatr Powszechny w Warszawie 

 

fot. Muzeum Warszawskiej Pragi 

 

fot. Muzeum Warszawskiej Pragi