Data dodania: 10/06/2019

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą ponad 600-metrowego mostu na rzece Dunajec. Inwestycja powstanie w Kurowie, koło Nowego Sącza, a jej wartość opiewa na 189 mln zł.

Most w Kurowie wybuduje za 189 mln zł polsko-węgierskie konsorcjum.


Jak podaje GDDKiA, umowa na realizację została podpisana z polsko-węgierskim konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i  Hódmezővásárhelyi Útépitő Korlátolt Felelősségű. Prace mają potrwać 25 miesięcy, a do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe. Koszt inwestycji to 189 mln złotych.

Most będzie położony poniżej starego obiektu, a jego całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szerokość 17,18 metrów, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

Oprócz budowy nowego mostu rozbudowana zostanie DK75 do klasy GP (główna przyśpieszona), przewidziano także m.in. przebudowę skrzyżowania w Kurowie, parkingu z miejscem ważenia pojazdów, budowę dwóch konstrukcji oporowych, zatok autobusowych, ekranu akustycznego, rozbiórkę trzech przepustów drogowych i budowę nowych. Istniejący most będzie rozebrany, a jego przyczółek zostanie zaadaptowany na punkt widokowy.