Data dodania: 28/06/2017

Budimex wykona prototypowe odcinki nawierzchni drogowej z użyciem materiałów z recyklingu. Oba fragmenty powstaną w najbliższych tygodniach w Jędrzejowie i w okolicy Nagłowic.

Projekt „Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiałów z recyklingu nawierzchni asfaltowej”realizuje konsorcjum złożone z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Politechniki Warszawskiej oraz Budimex i współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Innowacyjna Gospodarka. Celem przedsięwzięcia jest między innymi wykazanie, że produkcja mma z udziałem granulatu asfaltowego w ilości większej niż dopuszczona obecnymi przepisami, jest technologicznie uzasadniona. Planuje się również wykonanie modyfikacji oprzyrządowania wytwórni mma, tak by możliwe było dozowanie przetworzonego destruktu asfaltowego zgodnie z nową technologią.

W ramach projektu badawczego przewidziano budowę oddzielnych sekcji drogowych gdzie planuje się zastosowanie mieszanek mineralno-asfaltowych do warstw wiążącej i podbudowy z 50% udziałem granulatu asfaltowego oraz 30% udziału granulatu asfaltowego pochodzącego ze starej warstwy ścieralnej SMA do nowej warstwy ścieralnej również wykonanej w technologii mieszanki mastyksowo-grysowej (SMA).

W ramach projektu Budimex wybuduje dwa prototypowe odcinki nawierzchni. Pierwszy wykonany zostanie na drodze gminnej w ciągu ulicy Kieleckiej w Jędrzejowie. Szerokość jezdni w tym miejscu wynosi 7 m a długość ok. 450 m. Zaplanowano wykonanie warstwy podbudowy bitumicznej o grubości 7 cm (550 ton), warstwy wiążącej o grubości 5 cm (390 ton) oraz wykonanie warstwy ścieralnej o grubości 4 cm (320 ton) dla remontu nawierzchni. Prace zaplanowano w dniach 29-30.06.2017 r. Drugi fragment powstanie w ciągu DK 78, na odcinku od miasta Nagłowice do Stacji Orlen, na długości ok. 1 km, zarządzanej przez GDDKiA Oddział Kielce. Prace zaplanowano na 13-14.07.2017 r.

Mieszanka wbudowywana na prototypowych odcinkach będzie produkowana w należącej do Budimeksu, unikalnej na skalę krajową 2-bębnowej wytwórni mas bitumicznych znajdującej się w miejscowości Potok Mały w okolicy Jędrzejowa. Dalsze prace rozwojowe będą dotyczyły opracowania procedur oraz wymagań produkcyjnych na przykładzie serii próbnej i monitoringu ułożonego odcinka prototypowego.