Data dodania: 16/01/2017

Apartamentowo-hotelowa inwestycja Deo Plaza w Gdańsku weszła w kolejny etap realizacji. Wykonano obudowę wykopu w systemie ścian szczelinowych, wykonano również poziomą przesłonę w technologii jet-grouting. Wykonawstwo pod obiema częściami inwestycji – budynkami A i B prowadziła firma Keller.

Deo Plaza to inwestycja, która zakończy rewitalizację północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Budowa rozpoczęła się w maju 2016 roku. Podmiotami odpowiedzialnymi za inwestycję są spółki SOW Apartamenty 10 oraz SOW Hotel, powołane przez pomorskiego przedsiębiorcę Zbigniewa Nowaka. Obecny etap prac wykonuje firma Porr. Trwają prace nad wyborem kolejnych wykonawców prac budowlanych Deo Plazy.

Budowa kompleksu Deo Plaza w Gdańsku, fot. materiały inwestora.

Kompleks składać się będzie z hotelu o standardzie czterech gwiazdek z 374 pokojami, części usługowej obejmującej kawiarnie i restauracje wzdłuż nowo utworzonego nabrzeża Motławy, a także części apartamentowej ze 121 lokalami. W obiekcie dostępne będzie centrum rekreacji z basenem oraz SPA. Inwestor przygotowuje również w Deo Plazie największe na Pomorzu centrum bankietowo-konferencyjne, w ramach którego zostanie oddanych do użytku 9 sal, umożliwiających organizację wydarzeń dla ok. 900 uczestników. Pod budynkiem zaprojektowano dwupoziomową halę garażową obejmującą 220 miejsc postojowych. Kompleks składać się będzie z dwóch części: budynku A – części hotelowej, w którym znajdzie się siedem kondygnacji oraz budynku B – części apartamentowej z ośmioma kondygnacjami.

Z końcem roku inwestor Deo Plazy zamknął pierwszy etap prac budowlanych, które prowadzone były nawet na głębokości 9 m poniżej poziomu ulicy Chmielnej. Realizacja odbywała się 5,5 metrów poniżej poziomu wód gruntowych. W części hotelowej (A) została wykonana płyta fundamentowa wraz z izolacją typu ciężkiego. Obecnie trwają prace związane z wykonywaniem konstrukcji żelbetowej na poziomie -2 oraz -1. W części (B) prace żelbetowe zostanę rozpoczęte w najbliższym czasie.

Z początkiem roku rozpoczynają się prace rewitalizacyjne przy istniejącym Spichlerzu Deo, który z pewnością będzie jednym z najważniejszych akcentów estetycznych Deo Plazy. Konstrukcja tego historycznego obiektu to jedyna w pełni zachowana bryła spichlerza w najbardziej prestiżowej części Wyspy, prace renowacyjne prowadzone będą pod okiem firmy, specjalizującej się w renowacji elewacji obiektów tej klasy. Prace nad tą częścią inwestycji są planowane  na 16 miesięcy. Jej zakończenia można spodziewać się w II kwartale 2018 roku.

- Przystępując do projektowania zespołu, jak również innych inwestycji, które projektuję na Wyspie Spichrzów przyjąłem jednoznaczne założenie, iż wszystkie elementy historyczne, które się zachowały należy rewitalizować i wkomponowywać w nową zabudowę. Nowe budynki powinny w moim przekonaniu mieć współczesny wyraz architektoniczny, przy uwzględnieniu warunków, określonych w MPZP. Odnoszą się one do odtworzenia dawnych podziałów parcelacyjnych, gabarytów budynków i dawnego układu urbanistycznego. W projekcie Deo Plaza wszystkie te warunki zostały spełnione, natomiast nowym elewacjom nadałem współczesny wyraz architektoniczny przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Niemniej, materiały takie, jak cegła klinkierowa, płyty włókno-cementowe, beton architektoniczny, metalowe detale np. balustrad nawiązują do materiałów dawniej stosowanych w nieistniejącej w tym miejscu zabudowie. W niektórych elewacjach nawiązałem wprost do zabudowy dawnych spichlerzy poprzez wprowadzenie rysunku odzwierciedlającego konstrukcję szachulcową – komentuje Marcin Kozikowski, architekt Deo Plazy.