Data dodania: 18/11/2009

Pięciogwiazdkowy hotel, centrum konferencyjno-wystawowe, obiekty biurowe i handlowe, podziemna stacja kolei łącząca centrum Warszawy z lotniskiem, rozbudowany terminal i szereg modernizacji związanych z operacjami lotniczymi to inwestycje jakie zaplanowało Lotnisko Chopina na najbliższe lata. 

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, wejście do eksploatacji nowego samolotu pasażerskiego PLL LOT Boeing 787, a przede wszystkim Euro 2012 to jedynie niektóre z wyzwań na najbliższe lata, jakie stoją przed Lotniskiem Chopina. Zaplanowane przez P.P. „Porty Lotnicze” inwestycje pochłoną około 1,2 mld zł. Dotyczą one dwóch głównych obszarów funkcjonowania lotniska: infrastruktury lotniskowej i pozalotniskowej. - Aktualnie trwa rozbudowa pirsów – południowego i centralnego, która zakończy się w II kwartale 2011 roku. Na rok 2014 planujemy pełną integrację terminali T1 i T2, dzięki czemu zwiększymy ich przepustowość osiągając poziom 12,5 mln pasażerów – mówi Michał Marzec, Dyrektor Lotniska Chopina.

W ramach inwestycji związanych z płytą lotniskową, rozbudowie i modernizacji zostaną poddane drogi startowe i drogi kołowania oraz płyty postojowe, co zwiększy bezpieczeństwo operacji statków powietrznych, a także zredukuje hałas i emisję zanieczyszczeń wynikających m.in. z dłuższego czasu kołowania samolotu na płycie. Na prace remontowe i modernizacyjne związane z infrastrukturą lotniska, PPL będzie ubiegał się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, Priorytetu VI, Działania 6.3. Rozwój sieci lotniczej TEN-T. 

Nie tylko port lotniczy 

Inwestycje na Lotnisku Chopina to jednak nie tylko terminal i infrastruktura lotniskowa. - To także budowa odpowiedniej strefy komercyjnej, która pomoże przyciągnąć i obsłużyć klientów biznesowych – mówi Michał Marzec. - Na terenie portu powstaje kolejny hotel - pięciogwiazdkowy Marriott Renaissance, który zaoferuje gościom 225 pokoi i centrum konferencyjne – dodaje. Realizacja tej inwestycji to początek olbrzymiego przedsięwzięcia obejmującego infrastrukturę pozalotniskową. W ramach niego powstanie miasteczko lotniskowe o nazwie Chopin Airport City, podobne do tych, które od lat funkcjonują w Amsterdamie czy Frankfurcie. Projekt ten wiąże się z zagospodarowaniem blisko 10 hektarów terenów i udostępnieniem nawet 250 tys. mkw. powierzchni użytkowych w sąsiedztwie terminalu lotniska. To szansa na wykorzystanie zasobów, jakie posiada lotnisko i jednocześnie sposób na podniesienie konkurencyjności portu. Rozwiązanie ma również na celu obniżanie opłat pobieranych od pasażerów i linii lotniczych.

Co się dzieje obecnie?

Już dziś Lotnisko Chopina realizuje zaplanowane inwestycje, których zakończenie przewidziane jest przed 2012 rokiem. Zakończono budowę terminalu autobusowego, który pozwoli na lepszą komunikację lotniska z miastem i regionem. W realizacji jest podziemna stacja kolejowa, dzięki której w drugim półroczu 2011 roku port uzyska dodatkowe połączenie z centrum miasta, a podróżni – łatwy i szybki dostęp do terminalu. Dla zmotoryzowanych klientów i pasażerów lotniska dobrą informacją są prace trwające nad rozbudową systemu dróg ekspresowych (węzeł „Marynarska” i „Lotnisko” oraz południowa obwodnica Warszawy), które przyspieszą i ułatwią dotarcie na lotnisko. Ich zakończenie planowane jest na rok 2012. - Inwestycje realizowane na terenie Lotniska Chopina są odpowiedzią na regularnie prowadzone prace studialne, między innymi współfinansowane ze środków Funduszu TEN-T, które określają kierunki rozwoju portu – mówi Dyrektor Marzec. - Ich wyniki pokazują także, że pasażerowie bardzo pozytywnie oceniają dotychczasowe zmiany wprowadzone na lotnisku. To dla nas potwierdzenie, że obraliśmy właściwy kierunek – dodaje.

ŹRÓDŁO: Telma Group Communiactions