Data dodania: 11/12/2009

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego – nabiera realnych kształtów. W ubiegły piątek (28 maja) miała miejsce uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Otwarcie nowego obiektu jest planowane na październik przyszłego roku. 

- CINiBA to powstająca w centrum Katowic nowoczesna biblioteka naukowa, otwarta na potrzeby informacyjne środowiska akademickiego oraz wszystkich mieszkańców – mówi kierownik projektu, prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. - Biblioteka jest ważnym miejscem w przestrzeni publicznej szanujących się miast. W takiej perspektywie jednakowo ważne staje się zarówno wpisanie jej w krajobraz miejskiej architektury, jak i w codzienny puls miejskiego życia – dodaje. 

Nowy gmach CINiBA będzie miał sześć kondygnacji, z czego trzy w całości będą przeznaczone dla użytkowników. W wolnym dostępie i w magazynach biblioteka będzie mogła przechowywać blisko dwa miliony woluminów. Wszystko to w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku. 

- Moment wmurowania kamienia węgielnego oznacza dla nas symboliczne przejście od myślenia o CINiBA jako inwestycji budowlanej do realnego tworzenia nowej instytucji akademickiej. Od myślenia o murach do działania, aby te mury napełnić duchem niezbędnym dla budowania także charakteru tego miejsca – mówi Dariusz Pawelec. 

Obecnie dobiega końca budowa ostatniego piętra, tzw. mniejszej bryły budynku. Na jej trzech kondygnacjach znajdą się pomieszczenia dla pracowników biblioteki oraz magazyny zwarte, zamknięte dla czytelników – będą to pomieszczenia zbiorów nietypowych oraz chronionych. Większa bryła trzech niższych kondygnacji pomieści książki w wolnym dostępie, wypożyczalnie, czytelnie, sale konferencyjne i dydaktyczne, przestrzenie wystawowe. 

- CINiBA to połączenie tradycji i nowoczesności – będzie biblioteką, która gromadzi, przechowuje i udostępnia piśmiennictwo w formie drukowanej oraz pełni funkcje ośrodka informacji naukowej, tworzonej i udostępnianej online - mówi Barbara Zajączkowska, dyrektor Biblioteki Głównej Akademii. - Nadrzędnym celem CINiBA jest łączenie zadań informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Tylko dzięki temu można sprostać wymaganiom stawianym przez współczesnego użytkownika. Nowa biblioteka zmierzy się ze stereotypowym wizerunkiem biblioteki naukowej: zamkniętej, nudnej i nieprzyjaznej; a rozwiązania technologiczne sprawią, że korzystanie z różnorakich zbiorów będzie niezmiernie wygodne – dodaje. 

Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej wynosi 79 453 600 zł, w tym 52 828 698,64 zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokryje Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt gmachu CINiBA powstał w biurze architektonicznym z Koszalina – HS99. Autorami są architekci Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA & Acciona Infraestructuras S.A. 

ŹRÓDŁO: UŚ

 

 

 

fot. Wizualizacje CINiBA w Katowicach