Data dodania: 16/10/2019

Na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2019 w Mińsku nagrodzono trzy projekty warszawskiej pracowni WXCA: Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju oraz Apartamenty XYZ w Szczyrku.

Projekt Muzeum Książąt Lubomirskich otrzymał Grand Prix.


Muzeum Książąt Lubomirskich otrzymało Grand Prix w kategorii „Projekty”. Obiekt został zaprojektowany jako współczesny miejski pałac, gmach z licznymi otwarciami, tworzący wielokierunkowe powiązania z przestrzenią. Budynek charakteryzuje się otwartością, wyważonymi proporcjami przeszkleń, swobodną kompozycją. – Cieszymy się, że jurorzy docenili najważniejszą nagrodą międzynarodowego Biennale projekt, który harmonijnie wpisuje się w tkankę miejską Wrocławia i szanuje kontekst historyczny – mówi Krzysztof Budzisz z WXCA, współautor muzeum.

Polski Pawilon na EXPO 2020 został doceniony za ekologiczność.

Na białoruskim Biennale po raz pierwszy przyznano nagrodę Lazara Khidekela - trafiła do WXCA w uznaniu innowacyjnego i ekologicznego projektu Polskiego Pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju. – To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, gdyż zależy nam na zrównoważonym projektowaniu i redukowaniu niekorzystnego wpływu obiektów na środowisko – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu. Twórcy Polskiego Pawilonu pokazali, jak można odpowiedzialnie myśleć o całym cyklu życia budynku. Intencją projektową autorów było, by zarówno nietypowa, stalowa konstrukcja pawilonu, którą można złożyć, jak i segmentowa elewacja prefabrykowana z paneli drewnianych, umożliwiły jego przewiezienie do Polski. Pawilon po EXPO stanie na teren kampusu Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnić funkcję edukacyjną – centrum wiedzy o drewnie.

nagrodzone zostały również Apartamenty XYZ w Szczyrku.

Projekt Apartamentów XYZ w Szczyrku zdobył 2. nagrodę w kategorii „Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki”. Trzy kameralne budynki apartamentowe – X, Y i Z, których bryły wpisują się w malowniczy krajobraz górski, spadziste dachy i drewniane elementy fasady nawiązują do typowej lokalnej architektury. – Chcieliśmy pokazać, że niewielka, przyjazna skala budynków świetnie pozwoli zrealizować funkcje obiektu i jednocześnie będzie podkreślać wyjątkowy kontekst miejsca – mówi Ewelina Szeląg z WXCA, współautorka apartamentów.

Zobacz również >>
"Szczepan Wroński, WXCA: jedność, czyli możliwość współtworzenia" >>