Data dodania: 18/11/2022

U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II w Warszawie, w miejscu nieczynnego Atrium International, Strabag Real Estate zbuduje kompleks biurowo-hotelowy Upper One. Projekt składa się z dwóch budynków: 34-kondygnacyjnego wysokościowca i 17-kondygnacyjnego hotelu.

Biurowo-hotelowy kompleks Upper One zastąpi Atrium International. Za architekturę inwestycji odpowiada Medusa Group.


Upper One to kompleks oferujący 35 900 mkw. powierzchni biurowej i około 11 000 mkw. GLA przestrzeni hotelowej. Strabag Real Estate otrzymał już pozwolenia na rozbiórkę i budowę. Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie demontaż i wyburzenie biurowca Atrium International – prace rozpoczną się w I kwartale 2023 roku. Generalnym wykonawcą Upper One, odpowiedzialnym także za prace rozbiórkowe, jest spółka budowlana Strabag.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

– Dla Strabag Real Estate to niezwykle ważny i ekscytujący moment. Jako deweloper oferujemy Warszawie nowoczesny pod kątem architektury, designu i podejścia do technologii obiekt w niezwykle atrakcyjnej, ale i symbolicznej lokalizacji. To dokładnie tutaj, przy al. Jana Pawła II 23, w latach 90. kształtowała się kultura biznesowa stolicy. Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać. Rozpoczynamy zatem nowy etap w historii tej lokalizacji, który nazwaliśmy Upper One. Naszą ambicją jest, aby odpowiedzieć na niewykorzystany dotąd potencjał działki oraz rosnącą w Warszawie aktywność najemców. Wierzymy, że wysoki na 131,5 m biurowiec, pierwszy w kraju wyposażony w system geotermii oraz wiele rozwiązań proekologicznych, zdefiniuje nowy standard miejsca pracy i wyznaczy trendy dla branży nieruchomości na kolejne lata – zapowiada Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate w Polsce.

34-kondygnacyjny biurowiec Upper One zaoferuje 35 900 mkw. powierzchni.

Nowoczesna architektura

Autorem projektu jest polska pracownia Medusa Group. Upper One będzie wyróżniać rzeźbiona światłem, asymetryczna fasada, pulsująca ruchem pięciu przeszklonych wind. Obiekt połączy zaawansowane technologie budynkowe i nowoczesną architekturę. – Projektowanie budynków wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw. Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od Ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku. Jako projektanci mamy nadzieję, że obiekt wpisze się we współczesny krajobraz Warszawy i będzie jego nieodzowną częścią – wyjaśnia architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group.

Do budynku biurowego prowadzić będą trzy wejścia. Projekt oprócz 34 kondygnacji naziemnych, zakłada również pięć podziemnych. Dla lepszego komfortu w nieruchomości przewidziano osiem wind typu double-deck (trzy wewnętrzne i pięć przeszklonych), które obsłużą dwa piętra jednocześnie. Na najwyższych kondygnacjach najemcy będą mogli skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych tarasów zewnętrznych. Deweloper przewiduje także 219 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych. W projekcie znalazły się także zielona strefa odpoczynku oraz amfiteatr na patio. Realizacji projektu Upper One towarzyszyć będzie też modernizacja narożnika al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej.

Nowatorska geotermia

Inwestycja ubiegać się będzie o trzy różne certyfikaty – LEED Platinum, WELL Building Standard oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja. W Upper One zaprojektowano nowatorski w inwestycjach biurowych w Polsce system geotermii, czyli odnawialne, proekologiczne i ekonomiczne źródło energii do ogrzewania i chłodzenia budynku. Obiekt zaopatrzony będzie też w rozwiązania zwiększające komfort użytkowania i wspierające dobre samopoczucie takie, jak jonizacja powietrza czy nawilżacze adiabatyczne. Kompleks Upper One zostanie oddany do użytkowania w 2026 roku.