Data dodania: 19/01/2023

Budimex został wykonawcą rozbudowy teatru muzycznego w Bydgoszczy. Opera Nova powiększy się o tzw. czwarty krąg. W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się m.in. sala z widownią na 485 osób i sala kinowa na 205 miejsc. Kontrakt o wartości 116 mln zł obejmuje również budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego.

Za rozbudowę Opery Nova odpowiadać będzie firma Budimex


Powierzchnia użytkowa nowego obiektu Opery Nova wyniesie 5730 m kw. Na czterech kondygnacjach czwartego kręgu Opery (połączonego z budynkiem głównym na kilku poziomach), będzie się mieścić sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali - maksymalna liczba widzów to 485 osób. W budynku znajdzie się także przestrzeń wielofunkcyjna - poszerzenie foyer budynku głównego, przestrzeń wystawiennicza, sala kinowa dla 205 widzów, a także powierzchnie o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy. Powstanie też dwupoziomowy parking podziemny na 228 miejsc z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem głównym Opery oraz z czwartym kręgiem.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Za realizację prac budowlanych odpowiadać będzie firma Budimex, kontrakt opiewa na kwotę 116  mln zł brutto. Prace budowlane zajmą około 2,5 roku.

Budowę istniejących trzech kręgów Opery Nova rozpoczęto w 1973 roku. Ukończenie obiektu opóźniało się z powodu wysokich kosztów jego budowy oraz braku materiałów i wykonawców. W latach 80. XX wieku czasowo zaprzestano nawet prac budowlanych. Gmach w formie trzech koncentrycznych kręgów został zaprojektowany przez prof. dr arch. Józefa Chmiela i profesora Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Andrzeja Prusiewicza. W największym, pierwszym kręgu, przeznaczonym dla publiczności, znajdują się między innymi: sala kameralna na 189 miejsc oraz duża sala  z amfiteatralną widownią na 803 miejsca.