Data dodania: 17/03/2023

Ma 177 lat, jest jednym z dworców dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, został wzniesiony w stylu klasycystycznym. PKP przekazały obiekt wykonawcy - firmie Global Budownictwo, która jest odpowiedzialna za kompleksową modernizację dworca w Rokicinach. Odtworzony zostanie historyczny wygląd elewacji budynku, w jego wnętrzach zostaną zachowane m.in. oryginalne piece kaflowe.
Rewitalizacja dworca w Rokicinach będzie kosztować ponad 12 mln zł. Wiz. PKP.


Inwestycja to jeden z dziesięciu projektów realizowanych w województwie łódzkim w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych. Przebudowa dworca w Rokicinach pochłonie 12,13 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, zaś wykonawcą prac jest Global Budownictwo. Dokumentację projektową opracowała pracownia Paka Architekci.

Elewacja pochodzącego z 1846 roku dworca, jednego ze najstarszych w Polsce, odzyska swój historyczny wygląd i beżowy kolor. Odtworzeniu oraz konserwacji zostaną poddane detale architektoniczne, w tym secesyjne elementy mocowania lamp oraz repery - niewielkie znaki geodezyjne w formie tabliczek. Przed wejściem głównym do dworca będą przywrócone zegary stylizowane na historyczne. Obiekt zyska również nowe podświetlenie oraz napisy przestrzenne. 


Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Ściany holu budynku zostaną częściowo wykończone imitującą drewno płytą, a powyżej niej pomalowane na biało. Szara posadzka będzie na obrzeżach uzupełniona płytkami  przypominającymi wyglądem i fakturą drewno. Oświetlenie wnętrza zaprojektowano w formie szyny z reflektorami kierunkowymi. Hol będzie wyposażony w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty informacyjne. Przygotowano również miejsca na ustawienie biletomatów oraz automatów z przekąskami. W sąsiedztwie holu-poczekalni będą się mieścić toalety. We wnętrzach dworca zdecydowano się na zachowanie oryginalnych pieców kaflowych oraz zdobionych drzwiczek rewizyjnych. Zostaną one poddane konserwacji i renowacji.

Elewacja pochodzącego z 1846 roku dworca odzyska swój historyczny wygląd. Wiz. PKP

Dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Chodniki w otoczeniu dworca będą wyprofilowane w ten sposób, żeby umożliwić swobodny dostęp do budynku.


Budynek stanie się bardziej ekologiczny, głównie poprzez redukcję strat ciepła. W obiekcie pojawi się ogrzewanie niskoemisyjną kotłownią gazową, oświetlenie w technologii LED, w planach jest też system inteligentnego zarządzania budynkiem, odpowiedzialny za prace urządzeń oraz instalacji. Dworzec ma zostać oddany dla podróżnych w drugiej połowie 2024 roku.