Data dodania: 17/12/2009

Śląski rynek nieruchomości już kolejny miesiąc kończy pod znakiem stabilizacji i nieśmiałego wzrostu sprzedaży. – Jest coraz lepiej, chociaż klient jest wciąż ostrożny. Najczęściej sprzedają się gotowe lokale, ale nie tylko. Coraz częściej klient pyta także o plany dewelopera – mówi Monika Śleziońska z MK Inwestycje

Ceny dopasowane do portfela?

Od 3 miesięcy na Śląsku obserwuje się stabilizację na rynku nieruchomości. Notowany od końca sierpnia wzrost sprzedaży w wielu firmach deweloperskich utrzymuje się, a klienci chętniej niż latem zaglądają do biur sprzedaży. Także ceny nieruchomości zaczynają się stabilizować. Coraz częściej mówi się także o dopasowaniu cen oferowanych przez deweloperów do oczekiwań nabywców, natomiast nieznaczne spadki ocenia się jako kosmetyczne. Dziś średnia cena z oferty dewelopera na Śląsku to 4902 zł - wynika z listopadowego raportu redNet Consulting.

- Faktycznie od pewnego czasu sytuacja na rynku się poprawia. Od sierpnia w MK Inwestycje odnotowujemy ruch. W minionym sezonie mieliśmy więcej zapytań ze strony klientów w porównaniu do podobnego okresu w 2008 roku. Ruszyła także sprzedaż. Warto podkreślić, że zbiegło to się z sezonem jesiennym, który na Śląsku zawsze cechuje ożywienie na rynku - mówi Monika Śleziońska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży. I dodaje: - Dopiero zbliżające się miesiące i sezon wiosenny w 2010 pokażą, jak będzie zachowywał się rynek i czy mamy do czynienia z trwałą poprawą.

Póki co na rynku obserwuje się malejące różnice między ceną znajdującą się w ofercie firm deweloperskich, a ceną, po jakiej mieszkania ostatecznie są sprzedawane. Dziś ta różnica to 7,4 proc., często mieszcząca się w przedziale indywidualnego rabatu, który jest w stanie udzielić deweloper klientowi. Jeszcze pół roku temu różnica ta była dwucyfrowa.

Zdaniem Śleziońskiej ceny, z którymi obecnie mamy do czynienia to ceny po wszystkich możliwych rabatach i promocjach, których był w stanie udzielić deweloper. - W najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać obniżek cen. Malejącą popularnością cieszyć będą się także promocje cenowe deweloperów, pojawią się one tylko w przypadku inwestycji trudno zbywalnych, a także u deweloperów mających problemy finansowe wynikające z minionej sytuacji na rynku - mówi. - Nie oznacza to jednak, że deweloperzy zamykają się na negocjacje z klientem – dodaje Śleziońska.

Wiosna pokaże, co w trawie piszczy

Jak podkreśla katowicki deweloper MK Inwestycje wiosna 2010 będzie najlepszym okresem na zakup domu lub mieszkania, podobnie jak w tym roku dobrym okresem była jesień. - Stabilne ceny, a także złagodzenie polityki kredytowej wielu banków sprawiły, że klienci znów zaczęli interesować się ofertami z rynku pierwotnego. W pierwszej kolejności zaczęły sprzedawać się najatrakcyjniejsze lokale na gotowych osiedlach. W przypadku mieszkań lokale dwu- i trzypokojowe, w przypadku domów - domy w zabudowie szeregowej i wolno stojące. Mała liczba nowych inwestycji pod koniec 2008 roku i w 2009 może przyczynić się do znaczącego spadku podaży lokali tego typu w 2010 roku - zauważa Śleziońska. - A klient będzie nadal poszukiwał przede wszystkim gotowych lokali, bo kryzys nauczył go ostrożności - dodaje.

Ten trend, kupna tego, co gotowe, utrzymuje się na rynku od początku 2009 roku. - Pomimo jasnych sygnałów o stabilizacji i zapowiedzi deweloperów, dotyczących wznowienia budowy nowych lokali, konsument woli przyjść na gotowe - mówi. - Wielu zdało sobie także sprawę z tego, że kolejne inwestycje mieszkaniowe na Śląsku gotowe będą dopiero z końcem 2010 i 2011 roku, i nie ma sensu czekać, bo w tej chwili w sprzedaży są najciekawsze lokale - dodaje Śleziońska.
 
Także na gotowe Osiedle Zagajnik w Katowicach-Zarzeczu coraz częściej przychodzi klient, który nie chce dłużej czekać. - Coraz częściej wracają do nas osoby, które o zakupie domu lub mieszkania myślały już na początku 2009 roku, przez rok rozglądając się po rynku, czekając na lepsze ceny i czasy. Teraz już nie chcą dłużej czekać, bo wiedzą, że na kolejne, nowe lokale na rynku pierwotnym będą musieli poczekać nawet dwa lata - mówi Śleziońska.

„Dziura w ziemi” powróci w 2010?

Jak jednak zauważa Śleziońska, nie tylko to, co gotowe wzbudza zainteresowanie klienta na stabilizującym się rynku. Na Śląski rynek wracają bowiem wizualizacje i plany. - Obserwowana stabilizacja oznacza także powrót deweloperów do wizji, planów inwestycyjnych a także realizacji gotowych projektów. Zaczynają pojawiać się pierwsze sygnały, że wiosną 2010 ruszy na Śląsku wiele frontów budowlanych. Znów może pojawić się tendencja sprzedaży inwestycji na etapie „dziury w ziemi”, ale dotyczyć to będzie przede wszystkim inwestycji, których wciąż brakuje w gotowych ofertach na rynku, na przykład luksusowych apartamentów - zauważa Śleziońska.

ŹRÓDŁO: MK Inwestycje 

 

Osiedle Zagajnik 

 

Osiedle Zagajnik 

fot.: Osiedle Zagajnik w Katowicach - MK Inwestycje