Data dodania: 06/08/2009

Już wkrótce Łazienki Północne w Sopocie staną się istotnym punktem kulturalnym na mapie miasta. Ma tutaj powstać nowoczesne Multidyscyplinarne Centrum Artystyczne. Główną ideą projektu jest stworzenie miejsca, do którego będą przyjeżdżać artyści nie tylko z Polski, ale także z Europy. Poza tym odbywać się tu mają warsztaty, kursy, wieczorki artystyczne, promocje książek i płyt. Centrum ma być gotowe przed sezonem letnim 2011.

Łazienki Północne zostały wybudowane w latach 70. XX wieku według projektu dr. Janusza Kowalskiego z Politechniki Gdańskiej. W tamtych czasach był to imponujący budynek. Z upływem lat dość mocno podupadł. Dziś to zabytkowe miejsce straszy mieszkańców i turystów spacerujących po sopockiej plaży. 

Już niedługo ma się to zmienić. Firma Art Invest zajmująca się organizacją wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych i sportowych na 20 lat wydzierżawiła od miasta zaniedbany obiekt. Nieruchomość przy al. Franciszka Mamuszki przejdzie gruntowną modernizację i zmieni się w nowoczesne Multidyscyplinarne Centrum Artystyczne.

Łazienki Północne mają stać się miejscem obcowania ze sztuką. W budynku znajdą się m.in. pracownie artystyczne (ceramiczna, modelarska, rzeźbiarska i projektowa), a także studio nagrań, sala prób, ciemnia fotograficzna, kameralna galeria sztuki oraz restauracja połączona z muzeum polskiego designu. W okresie letnim przewiduje się tu także otwarcie klubu plażowego z muzyką, wystawami i imprezami plenerowymi.

Trochę o architekturze

Wielofunkcyjne centrum kulturalne będzie miało historyczną fasadę i kontrastującą z nią nowoczesną formę wnętrz. Projekt zakłada budowę drewnianych domków z gankami w stylu Dzikiego Zachodu, połączonych dużą ilością szklanych elementów i stali. Odnowiony budynek ma być estetycznie spójny z nową zabudową Sopotu.  

Obiekt oraz towarzyszące mu działki zajmują powierzchnię 2600 mkw. Na dolnej kondygnacji Centrum będą się mieścić kluby, scena kameralna i restauracje, które mają skupiać środowisko artystyczne. Na górnej kondygnacji znajdować się będą pracownie artystyczne z zapleczem. Poza tym górny taras zostanie przeszklony i powstanie tam sala robocza zwana salą kryształową. W tym miejscu mają się odbywać różnego rodzaju wystawy, bankiety i konferencje. Centrum będzie posiadało windę. Rozbudowane zostaną także węzły sanitarne.

Red.: Anna Maria Sierpińska

 

Łazienki Północne

fot.: Łazienki Północne w Sopocie