Data dodania: 03/06/2020

Zespół młodych architektów z Polski zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie „Kaira Looro Architecture Competition”. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu pełniącego funkcję Centrum Zarządzania Kryzysowego, które mogłoby powstać w Afryce Subsaharyjskiej.Nazwa konkursu, w którym wzięło udział ponad 455 projektów z całego świata, nawiązuje do słów pozdrowienia w języku ludności zamieszkującej region Tanaf w Senegalu. Uczestnicy zaprojektowali budynek Centrum Zarządzania Kryzysowego, który mógłby ułatwić organizację operacji humanitarnych oraz zapewniać schronienie ofiarom kataklizmów i uchodźcom.

Zwycięski projekt Kaira Looro Architecture Competition.

Autorzy zwycięskiego projektu: Aleksandra Wróbel, Agnieszka Witaszek i Kamil Owczarek zaproponowali „Składane Schronienie Kryzysowe”, zapewniające natychmiastową pomoc społeczności regionu subsaharyjskiej Afryki w czasie klęsk żywiołowych. Konstrukcja obiektu jest jednocześnie zwarta i elastyczna, łatwo ją zamontować i zdemontować, co ma wpływ również na możliwość dostosowania jej do szybko zmieniających się warunków. Jej układ jest oparty na pojedynczym, prefabrykowanym elemencie – prostokątnej sklejce z wgłębieniami. Montaż polega na wsuwaniu jednej deski w drugą.


– Obecna sytuacja pandemii, która dotknęła wszystkie kraje na świecie, uświadomiła nam, że sytuacje kryzysowe XXI wieku niekoniecznie ograniczają się tylko do krajów rozwijających się i że ich nieprzewidywalność kwestionuje wszystkie wartości, do których byliśmy przyzwyczajeni. Biorąc pod uwagę fakt, że od kilku miesięcy jesteśmy ograniczeni do naszych domowych środowisk, bardziej niż kiedykolwiek rozumiemy, że powłoka architektoniczna jest naturalnym i nieodłącznym przedłużeniem naszego życia. W przypadku awarii architektura jest pierwszym sposobem na spełnienie naszego podstawowego poczucia bezpieczeństwa i zapewnienie nam pewnego pojęcia tożsamości – mówią autorzy zwycięskiego projektu.

Zwycięski projekt Kaira Looro Architecture Competition.Zwycięski projekt Kaira Looro Architecture Competition.
 
Ściany obiektu są też miejscem do przechowywania paczek. Wnętrza „Składanego Schronienia Kryzysowego” układają się w spiralę. Rampa prowadząca do obszernej Strefy Oczekiwania wskazuje wejście do Strefy Pomocy, która dostępna jest dla każdego. Droga prowadząca wzdłuż zewnętrznych ścian budynku, aż do wejścia do Strefy Zarządzania określa kolejną, bardziej prywatną przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku osób pracujących wewnątrz. Trzecia strefa – Punkt Dostaw – znajduje się tuż obok wejścia do Strefy Zarządzania i umożliwia szybkie przepakowanie wszystkich towarów bezpośrednio do magazynu znajdującego się wewnątrz budynku. Magazyn funkcjonuje jak regał dostępny z obu stron, który pozwala przechowywać paczki na całej swojej szerokości. W sąsiedztwie toalety znajduje się również zbiornik na wodę deszczową, która dzięki procesowi filtracji może być rozprowadzana dla potrzebujących.


– Inspiracją dla naszego projektu był charakter pomocy humanitarnej: przejrzystość działań, szacunek do poszkodowanych oraz perspektywa odbudowania tożsamości rozbitych społeczności. Łącząc te pojęcia z podstawowymi elementami, nierozerwalnie związanymi z udzielaniem pomocy – prostymi pudełkami, w których niezbędne towary transportowane są do schronienia – staraliśmy się zintegrować sposób ich przechowywania ze strukturą architektoniczną budynku – mówią zwycięzcy konkursu. Jak tłumaczą twórcy rozwiązania, zaprojektowanie centrum kryzysowego z identycznych elementów ma zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonalności: ergonomiczne wymiary każdej z płyt umożliwiają zapakowanie ich na jeden samochód ciężarowy i natychmiastowe przetransportowanie do miejsca przeznaczenia.

Agnieszka Witaszek to absolwentka architektury na Politechnice Warszawskiej. Aleksandra Wróbel obroniła  dyplom inżynierski na Politechnice Krakowskiej, z kolei Kamil Owczarek to student PK na studiach II stopnia. Wszyscy poznali się na Uniwersytecie Technicznym w holenderskim Delfcie. Nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie jest 5 tys. euro, a także staż w biurze architektonicznym Kengo Kuma and Associates w Tokio.