Data dodania: 06/04/2018

Skanska konsekwentnie realizuje ideę budowania ekologicznych osiedli. Kolejny projekt dewelopera – Jaśminowy Mokotów - otrzymał potwierdzenie o spełnieniu wymogów BREEAM na etapie projektowym.

 

Jaśminowy Mokotów otrzymał właśnie potwierdzenie spełnienia norm środowiskowych w systemie BREEAM o statusie Interim (etap projektowy). Osiedle jest pierwszą budową w Warszawie zasilaną wyłącznie energią wiatrową. Powierzchnia biologicznie czynna stanowi tu 55-60 % obszaru – to m.in. park z jeziorkiem. Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2018 r.

 

Proces certyfikacji inwestycji Jaśminowy Mokotów przeprowadzili eksperci Go4Energy. Ocenili kilkadziesiąt parametrów mających wpływ na projekt - komfort dla mieszkańców, izolacyjność termiczną czy jakość zastosowanych materiałów budowlanych.

 

– Deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej decydują się na certyfikację środowiskową budynków, co w przypadku inwestycji komercyjnych jest już standardem. Do chwili obecnej na świecie wydano ponad pół miliona certyfikatów BREEAM, a kolejne 2 miliony inwestycji jest w trakcie ich uzyskiwania. W Polsce zostało przyznanych już prawie dwieście certyfikatów BREEAM, głównie dla budynków komercyjnych. Certyfikaty dla obiektów mieszkaniowych wciąż należą do rzadkości i do tej pory otrzymało je zaledwie kilka inwestycji – opowiada Piotr Mokrzański, senior project manager w Go4Energy, asesor BREEAM.

 

Oprócz Jaśminowego Mokotowa, Skanska realizuje w Warszawie jeszcze trzy projekty – Holm House, Osiedle Mickiewicza (II etap) i Park Skandynawia. Wszystkie planuje certyfikować środowiskowo w BREEAM. Pierwszy etap Osiedla Mickiewicza, oddany do użytku w 2016 roku, jest do tej pory jedyną w Polsce inwestycją z certyfikatem BREEAM o statusie Final (etap wykonawczy), ważnym bezterminowo.