Data dodania: 19/08/2016

Zabytkowy teren dawnych zakładów Franciszka Ramischa w Łodzi czekają wkrótce dwie duże inwestycje. Pierwsza z nich to remont pofabrycznego obiektu Sepia Office, w ramach którego przewidziano odrestaurowanie historycznych detali, włącznie z elementami konstrukcyjnymi.

Siedmiokondygnacyjna zabudowa z charakterystycznymi, neogotyckimi murami z czerwonej cegły to nieodłączna część OFF Piotrkowska Center. Cel, jaki towarzyszy Sepia Office to odzyskanie oryginalnego stanu przestrzeni. Projekt adaptacji i rewitalizacji obiektu przygotowali architekci z konsorcjum biur NOW oraz zw A –Andrzej Owczarek i Piotr Walerysiak.

Sepia Office to część projektu rewitalziacji dawnych zakładów Franciszka Ramischa w Łodzi, wiz. materiały inwestora.

– Najważniejszym założeniem projektowym jest takie przeprowadzenie rewitalizacji, aby utrwalić niepowtarzalny i inspirujący charakter pofabrycznej Łodzi – przyznaje Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals i pomysłodawca projektu.

Pieczołowite odrestaurowanie historycznych detali pozwoli przenieść się w lata 90. XIX wieku i zobaczyć budynek takim, jakim był w chwili uruchomienia pierwszych maszyn włókienniczych. Głęboka renowacja w dużej mierze obejmie wnętrza, które zdobić będą oryginalne ściany z surowej, wypiaskowanej cegły. Postindustrialny charakter miejsca oddadzą też wszelkie elementy konstrukcyjne starej fabryki, łącznie z odrestaurowanymi słupami żeliwnymi podtrzymującymi stropy oraz oryginalnymi, odsłoniętymi sufitami w konstrukcji drewnianej, które po wypiaskowaniu zyskają drugie życie. Ze względu na zabytkowy charakter budynku, wszystkie instalacje poprowadzone zostaną stropami wysokimi na 3,5 – 3,8 m, w zależności od kondygnacji. Nowe podłogi powstaną na istniejących stropach odcinkowych i drewnianych w postaci systemowej podsypki wyrównującej oraz płyt z jastrychu, które podwyższą komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń.

Odnowę będzie można zauważyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zachowane zostaną historyczne podziały okien, które znajdą odwzorowanie w stylizowanej ślusarce aluminiowej o wielkoformatowych ramach. Renowacji poddane zostaną stalowe belki, które ponad 100 lat temu służyły robotnikom do wciągania beli bawełny na piętro, a także konstrukcja dachowa – odtworzony zostanie stylowy hełm wieńczący wieżę wodną, dawniej zapewniającą ciągłość produkcji oraz zabezpieczenie przed pożarem. Główny element prac od strony zewnętrznej stanowić będzie oczyszczenie elewacji, dzięki czemu odzyska ona wygląd z XIX w. Aby uzyskać taki efekt, cegły poddane zostaną nowoczesnym metodom czyszczenia chemicznego. Nawarstwienia na elewacji zostaną rozpuszczone kompozycją czyszczącą składającą się z substancji powierzchniowo czynnej (soli nieorganicznych i kwasów) oraz rozpuszczalnika (wody), a produkty reakcji – spłukane myjką ciśnieniową.

Historyczny charakter odnowionej przestrzeni Sepia Office pójdzie w parze z udogodnieniami użytkowymi i technologicznymi, jakich wymaga współczesny styl pracy w nowoczesnym obiekcie biurowym. Na terenie przewidziano parkingi dla swoich rowerów oraz punkt ładowania samochodów z napędem elektrycznym. W budynku pojawią się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz zamieszczonymi na dachu chłodnicami freonowymi, które obniżą temperaturę nawiewanego powietrza, a także energooszczędne źródła światła LED z funkcją automatycznego sterowania, które zapewnią optymalne natężenie 500 lx we wszystkich strefach pracy. Obiekt wyposażony zostanie ponadto w sieć światłowodów, zintegrowany system sygnalizacji pożarowej, system kontroli dostępu i sygnalizacji włamania SSW oraz monitoring CCTV. Nad prawidłowym funkcjonowaniem obiektu czuwać będzie system BMS, który pozwoli na optymalizację działania wszystkich instalacji.