Data dodania: 13/11/2009

Obserwując zmiany zachodzące w Polsce, nietrudno dojść do wniosku, że innowacyjność nie jest naszą mocną stroną. Mimo bogatej kadry naukowców, którą dysponują polskie miasta, dobrych uczelni i młodych wyspecjalizowanych menedżerów, Polska ze swoimi wskaźnikami innowacyjności wciąż pozostaje w tyle na tle innych krajów europejskich. Rzeszowskie seminarium inwestycyjne, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi projektami w dziedzinie innowacji, wychodzi naprzeciw tym problemom. Już 2 grudnia przedstawiciele różnych środowisk biznesowych i opiniotwórczych spotkają się, by dyskutować na temat możliwości i barier rozwoju tej branży w Rzeszowie. 
 
– Inwestycje z obszaru innowacji i technologii, a więc te oparte na kapitale ludzkim uważane są u nas za jeden z najbardziej wartościowych rodzajów inwestycji zagranicznych – mówi Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa – To właśnie w dużym stopniu innowacje przesądzają bowiem o konkurencyjności lokalnej gospodarki – dodaje.

Capital Towers - Kompleks biurowo-hotelowo-mieszkaniowy

                                       fot. Capital Towers - Kompleks biurowo-handlowo-mieszkaniowy (Rzeszów)

Innowacyjność może stać się rozpoznawalną na całym świecie wizytówką rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego miasta czy regionu. Korzyści dla Rzeszowa związane z obecnością firm z sektorów innowacyjnych są oczywiste: miejsca pracy dla młodych ludzi – absolwentów, transfer technologii i zaawansowanych modeli biznesowych na grunt lokalny, ogólny wzrost „jakości” kapitału ludzkiego, a więc dalszy wzrost konkurencyjności kadr. 
 
Czy Rzeszów słusznie aspiruje do roli stolicy innowacji? Przykładów innowacyjnych projektów i koncepcji jest tu coraz więcej. Szerokopasmowy Internet czy najnowszy pomysł – kolejka nadziemna, to tylko niektóre zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia, dzięki którym Rzeszów wysuwa się na lidera innowacyjności wśród polskich miast. Podczas seminarium będzie okazja do zapoznania się także z innymi projektami.

Galeria Rzeszów

                                       fot. Galeria Rzeszów


Innowacyjne miasto to takie, które jest świadome swojego potencjału, rozumie rynek, analizuje potrzeby, formułuje odpowiednie wnioski i wdraża efektywne narzędzia, pozwalające na dynamiczny rozwój funkcjonujących w nim podmiotów gospodarczych – mówi Radosław Kubaś, Dyrektor Zarządzający z firmy KANTOR Doradcy w Zarządzaniu Sp. z o.o. – Rzeszów to miasto odważnie patrzące w przyszłość z konkretnym planem do zrealizowania – dodaje. 
 
Seminarium Inwestycyjne zostało podzielone na dwa bloki. W pierwszym, prócz prezentacji potencjału gospodarczego Rzeszowa i omówienia możliwości wsparcia inwestycji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, zaplanowano wystąpienie na temat klimatu inwestycyjnego w Polsce w roku 2009. W części drugiej spotkania prezentacji na temat perspektyw inwestycyjnych w regionie dokona Prezes SGPPL „Doliny Lotniczej”. 
 
Pomysł organizacji seminarium inwestycyjnego doskonale wpisuje się w strategię marki Rzeszów, której towarzyszy hasło „Rzeszów – stolica innowacji”. Zgodnie z ideą marki, miasto powinno postawić na innowacyjność w każdej z kluczowych dziedzin, takich jak gospodarka, kultura czy nauka. 
 
Seminarium organizowane jest przez Miasto Rzeszów we współpracy z firmą Bluevine Consulting. Patronem medialnym seminarium jest portal Kompas Inwestycji. Szczegółowy program seminarium znajdą Państwo poniżej. 

Seminarium Inwestycyjne „Rzeszów – Stolica innowacji” odbędzie się w Grand Hotel przy ul. Dymnickiego 1a w Rzeszowie. 

15.30 – 16.00 Rejestracja
16.00 – 16.10 Oficjalne otwarcie spotkania, Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa
16.10 – 16.30 Potencjał gospodarczy Miasta Rzeszowa, Marek Ustrobiński, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa 
16.30 – 16.50 Możliwości wsparcia inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Wojciech Banaszak, Starszy Specjalista, Departament Funduszy Europejskich, Ministerstwo Gospodarki
16.50 – 17.10 Klimat inwestycyjny w Polsce w 2009 roku, Joanna Wolff, Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego PAIiIZ
17.10 – 17.25 Przerwa na kawę
17.25 – 17.45 Perspektywy inwestycyjne na Podkarpaciu – przypadek „Doliny Lotniczej”, Marek Darecki, Prezes „Dolina Lotnicza”
17.45 – 18.05 Studium przypadku. Doświadczenia inwestora, Asseco Poland SA
18.05 – 18.25 Specjalne Strefy Ekonomiczne – korzyści i zagrożenia podatkowe, Beata Hudziak, Partner, Grand Thornton Frąckowiak Sp. z o. o. 
18.25 – 18.45 Podsumowanie seminarium, dyskusja
18.45 – 22.30 VIP Business Mixer

Serdecznie zapraszamy! 

Źródło: Materiały organizatora