Data dodania: 06/02/2019

PERN przekazał plac budowy pięciu nowych zbiorników na ropę w Gdańskim Terminalu Naftowym. Konsorcjum, które jest wykonawcą inwestycji, zrealizuje prace do połowy października przyszłego roku.

PERN zamierza wybudować trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. msześć każdy oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. msześć. każdy. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Naftoremont – Naftobudowa, spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, jako lider oraz firma Agat. W postępowaniu przetargowym wykonawca zaproponował najkorzystniejszą ofertę, której wartość sięga 327 mln zł. Zgodnie z umową prace mają zakończyć się do 16 października 2020 r.

- Dzięki temu projektowi pozyskamy łącznie blisko 400 tys. msześć. nowych pojemności. Pozwolą one na jeszcze bardziej efektywną obsługę statków zawijających z ropą do Naftoportu. Nowe pojemności są potrzebne naszym klientom, którzy coraz więcej ropy sprowadzają do Polski drogą morską – mówi Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

W TNG Gdańsk działa obecnie 6 magazynów o łącznej pojemności 375 tys. msześć. W budowie są dwa zbiorniki na ropę o pojemności 100 tys. msześć każdy. Wykonawcą jest konsorcjum Mostostalu Płock i Mostostalu Warszawa, a planowany termin zakończenia inwestycji przypada na kwiecień 2020 roku.