Data dodania: 25/05/2022

Trwa rozbudowa kompleksu budynków realizowanych w ramach budowy Europejskiego Centrum Rodziny Invicta, w którym będzie prowadzone leczenie zaburzeń płodności. Obecnie trwają prace fundamentowe pod czterema obiektami realizowane przez firmę Soletanche Polska. Dodatkowo Soletanche wykona kompleksowe prace w ramach realizacji konstrukcji żelbetowej dwóch obiektów B4 i B5.

Budowa Europejskiego Centrum Rodziny Invicta w Sopocie.


Przy ul. Polnej 64 w Sopocie powstaje Europejskie Centrum Rodziny. Pierwszy budynek w którym mieści się centrum badawczo – rozwojowe jest już oddany. Mieszczą się tu między innymi laboratoria diagnostyczne. W tym momencie realizowany jest kolejny etap inwestycji, mianowicie wykonanie czterech dodatkowych obiektów tj. trzech budynków i parkingu.

– Będziemy tu tworzyć najnowsze metody diagnostyczne i lecznicze, aby pomóc zrealizować marzenie 
o rodzicielstwie. W trzech powstających budynkach, podobnie jak w istniejącym obiekcie realizowane będą również zadania centrum badawczo – rozwojowego. Będzie to część ambulatoryjna, szpitalna oraz endokrynologiczno–metaboliczna strefa regeneracji medycznej, która zapewni holistyczną opiekę nad pacjentką i pacjentem – wyjaśnia Dorota Białobrzeska - Łukaszuk, prezes Invicta.


Invicta realizuje inwestycję jako inwestor oraz generalny wykonawca współpracując z firmami w modelu pakietowym. Kontrakt w zakresie fundamentowania został pozyskany przez firmę Soletanche Polska jesienią 2021 roku, początkowo dotyczył wykonania 4 obudów dla przyszłych obiektów Europejskiego Centrum Rodziny.

Soletanche Polska odpowiada za fundamentowanie specjalistyczne pod obiektami B2, B4, B5 oraz konstrukcję żelbetową obiektów B4 i B5.

– Trzy z tych obudów są wykonywane w technologii DSM, natomiast jedna w technologii VDW. Technologia VDW polega na wykonywaniu pali w rurze osłonowej. W naszym przypadku co drugi pal jest zbrojony koszami zbrojeniowymi. Jednym z głównych wyzwań realizacyjnych tego projektu jest wysokie zwierciadło wód gruntowych oraz rozmiar placu budowy, na którym w tym samym czasie realizowane jest kilka obiektów. Wymaga to od nas nieustannej koordynacji w kontekście logistyki planowania i realizacji prac. – mówi Tomasz Tomczak, Kierownik Projektu, Soletanche Polska odpowiedzialny za zakres geotechniczny kontraktu.

Obecnie trwają prace fundamentowo – żelbetowe i trwają przetargi na kolejne zakresy. Zakończenie prac związanych z wykonaniem etapu II planowany jest na czwarty kwartał 2023 roku. Synergia prac fundamentowych z żelbetowymi pozwoli „kupić czas” dla realizacji projektu. – Kończymy realizację robót ziemnych, które są przygotowaniem pod wykonania stanu surowego. Obecnie zrealizowane są 3 obudowy wykopu. Dzięki temu, że jesteśmy zmobilizowani na placu budowy  wzięliśmy udział również w przetargu na realizację robót żelbetowych dwóch stanów surowych obiektów B4 i B5. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do tej realizacji. Krytycznym dla klienta na tym konkretnym zadaniu jest czas. W związku z tym takie rozwiązanie, tj. połączenie zakresu fundamentowego z żelbetowym, przyniesie korzyść zarówno czasową jak i da bezpieczeństwo utrzymania harmonogramu – wyjaśnia Piotr Szturmowski, Dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

W najbliższym okresie Invicta planuje wybór wykonawcy budynku B2. W drugim kwartale będzie realizować procedurę przetargową na wykonanie prac związanych z wykonaniem elewacji budynków B2, B4, B5. W trzecim kwartale zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy branży sanitarnej oraz elektrycznej. Zakończenie prac budowlanych całego kompleksu planowane jest na koniec 2023 roku. Pierwsi pacjenci skorzystają z placówki w pierwszym kwartale 2024 roku.