Data dodania: 28/12/2009

Już wkrótce przywitamy Nowy Rok. Jak zwykle w takich momentach pora na podsumowania roku minionego, ale także na nowe plany. Co się będzie działo w sektorze inwestycyjnym i gdzie zostaną wbite łopaty pod budowę kolejnych obiektów – tego można się dowiedzieć z naszego skrótowego przewodnika po inwestycjach na 2010 rok. 

A klucz jest prosty: spośród wielu zaplanowanych na przyszły rok inwestycji dla paru największych miast w Polsce wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem są najbardziej interesujące i godne uwagi – niekiedy ze względów architektonicznych, a niekiedy z powodu ciekawych rozwiązań praktycznych czy innowacyjności. 

Gdańsk

W nadchodzącym roku w stolicy Pomorza rozpocznie się realizacja kilku ciekawych i potrzebnych miastu projektów. Od lat o remont prosi się przemierzany codziennie przez tysiące gdańszczan tunel pod dworcem kolejowym. Część należąca do miasta znajduje się już w fazie remontu, a na przyszły rok zaplanowana jest modernizacja fragmentu, który jest własnością PKP PLK. W 2010 roku rozpocznie się też budowa nowego centrum ekspozycyjnego Międzynarodowych Targów Gdańskich. Hale mają powstać przy ulicy Stadionowej do końca 2011 roku. W lutym w Rębiechowie rozpocznie się natomiast budowa drugiego terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Prace zakończą się w 2012 roku, wtedy też terminal będzie w stanie obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie. Wśród szczególnie interesujących pod względem architektonicznym inwestycji znajdzie się też Gdański Teatr Szekspirowski, którego projekt sporządzony przez włoskiego architekta Renato Rizzi nawiązuje do estetyki sceny elżbietańskiej – drewniana konstrukcja będzie przykryta otwieranym dachem, co pozwoli na oglądanie spektakli pod gołym niebem. W przyszłym roku powinna się również rozpocząć budowa Europejskiego Centrum Solidarności, które – jak się okazuje – będzie budynkiem ekologicznym, czerpiącym energię z głębi ziemi. W Gdańsku w przyszłym roku ruszą też prace nad dwoma tunelami pod Wisłą. Będą one stanowiły element budowanej trasy Sucharskiego, która ma być gotowa w 2014 roku – dwa lata później niż pierwotnie przewidywano. 

Warszawa

W stolicy rozpocznie się realizacja wielu nowych projektów, począwszy od prac nad drugą linią metra, poprzez kilka interesujących wieżowców, aż po całą gamę osiedli mieszkalnych. Jednak jedną z najciekawszych inwestycji będzie z pewnością projekt Bulwarów Wiślanych. Polega on na zagospodarowaniu lewego brzegu Wisły na odcinku od Podzamcza do Powiśla. W założeniu obszar ten ma zostać podzielony na trzy sektory – rozrywki, edukacji i kultury. Jednocześnie ma zostać połączony układem parków, placów i ogrodów. Na brzegu mają się pojawić punkty gastronomiczne i przystanki komunikacji wodnej, która będzie się w stolicy sukcesywnie rozwijać. Przewiduje się, że prace nad zagospodarowaniem tego terenu rozpoczną się jesienią przyszłego roku. W 2010 mają się też rozpocząć prace nad nowym budynkiem Dworca Zachodniego i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – także Wschodniego. Pierwszy etap prac budowlanych nad Dworcem Zachodnim powinien się zakończyć w 2012 roku. Prócz powierzchni przeznaczonej dla samych podróżnych do dyspozycji powinna zostać oddana część hotelowa obiektu. W drugim kwartale przyszłego roku ma się też rozpocząć modernizacja pierwszego polskiego drapacza chmur, a mianowicie legendarnego Prudentialu, który po tym remoncie odzyska swój modernistyczny charakter. Już w pierwszym kwartale zaczną się natomiast prace budowlane nad ekskluzywną Rezydencją Foksal, która stanie przy ulicy Kopernika. Przy ulicy Chałubińskiego zostaną natomiast wbite pierwsze łopaty pod budowę Lilium Tower – 70-piętrowego wieżowca, który swoją estetyką będzie przypominał zwinięta lilię. Na warszawskiej Pradze, na terenie pofabrycznego zespołu Koneser, powstanie wielofunkcyjny kompleks mieszkalno-usługowy, w którym znajdzie się miejsce na lofty, biura i powierzchnie handlowe. Inwestycją strategiczną będzie z pewnością budowa drugiego terminala w Porcie Lotniczym im. F. Chopina wraz z infrastrukturą techniczną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa zakończy się pod koniec przyszłego roku. 

Wrocław 

Nie da się ukryć, że nadchodzący rok będzie dość obfity pod względem rozpoczynania nowych spektakularnych inwestycji w tym mieście. Zaplanowano już bowiem pierwsze prace nad wrocławskim Afrikarium czyli nowoczesnym oceanarium z florą i fauną z afrykańskich rzek i mórz, co jest projektem unikalnym nawet w odniesieniu do podobnych realizacji na świecie. Ponadto rozpoczną się prace nad Promenadami Wrocławskimi czyli nową dzielnicą miasta, która miałaby być odpowiedzią na zachodnie trendy rewitalizacji terenów poprzemysłowych i adaptowania ich na osiedla mieszkalne. Zostaną też wbite pierwsze łopaty pod budowę Narodowego Forum Muzyki i Muzeum Sztuki Współczesnej. Na wiosnę planuje się prace modernizacyjne przy Teatrze Muzycznym Capitol. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku rozpoczną się prace nad modernizacją czterech dworców kolejowych, które mają być gotowe na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a także prace budowlane nad kładką na wrocławskich Maślicach. Ta powinna być gotowa już w 2011 roku. 

Poznań

Stolica Wielkopolski doczeka się wreszcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę i modernizację istniejącego obecnie dworca kolejowego w taki sposób, że na jego terenie zostanie utworzone centrum obsługi pasażerów korzystających zarówno z komunikacji kolejowej, jak i autobusowej i miejskiej. W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpoczną się też prace nad długo wyczekiwanym nowym gmachem Biblioteki Raczyńskich. 1 lutego plac budowy powinien zająć też wykonawca Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, a w drugim kwartale należy się spodziewać początkowych prac nad Rezerwatem Archeologicznym w Poznaniu, który ma powstać przy ulicy Posadzakiego, a także pierwszych działań budowlanych związanych z 31-piętrowym biurowcem Korona Tower. Ma się on stać wizytówką Poznania. Jeśli chodzi o tę ostatnią inwestycję, to termin jej realizacji nie jest jeszcze pewny. 

Kraków

Stolicę Małopolski natomiast czekają zmiany komunikacyjne. W przyszłym roku idąc w ślady Poznania, Kraków rozpocznie budowę szybkiej linii tramwajowej KST, która usprawni przemieszczanie się w obrębie miasta. Rozpoczną się też prace nad budową podziemnego dworca głównego. W drugim kwartale przyszłego roku powinna się też zacząć budowa Majątku Chełm, czyli miasteczka przeznaczonego dla kilku tysięcy ludzi. Jest to pierwszy od czasów Nowej Huty tak istotny projekt urbanistyczny w stolicy Małopolski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w tym samym czasie rozpocznie się budowa długo wyczekiwanej TreiMorfa Tower – najwyższego budynku w Krakowie. 

Łódź 

Miasto doczeka się nowego dworca kolejowego, nad którym prace powinny ruszyć właśnie w przyszłym roku. Stacja kolejowa Łódź Fabryczna będzie stacją podziemną, zlokalizowaną około 16,5 metra pod ziemią. Sam dworzec znajdzie się na głębokości 8 metrów. W przyszłym roku należy się także spodziewać rozpoczęcia prac projektowych nad stadionem Widzewa, który ma powstać w miejscu starego obiektu. Ponadto ruszą prace nad nową siedzibą Akademii Muzycznej i rozpocznie się rewitalizacja dawnej Fabryki Ramischa, w której znajdzie się hotel wraz z restauracjami, pubami, galerią sztuki, kinem, a nawet loftami. 

Szczecin

W pierwszym kwartale przyszłego roku powinna rozpocząć się budowa Centrum Dialogu, które ma dużą szansę na stanie się kolejną istotną wizytówką miasta. Planowana jest także przebudowa Opery na Zamku w Szczecinie i budowa nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej. Miasto zatwierdziło już ostateczną wersję projektu tego ostatniego obiektu. Ponadto w styczniu przyszłego roku powinny ruszyć prace nad Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim. W miejscowościach od Szczecina po Darłowo powstaną albo zostaną rozbudowane mariny, które będą wykorzystywane m.in. podczas wszelkiego rodzaju imprez żeglarskich. Od przyszłego roku będzie się też rozwijać koncepcja promocji aglomeracji – Szczecin Floating Garden czyli pływającego ogrodu, którą miasto będzie chciało wdrażać przez kolejne 40 lat. 

Oczywiście inwestycji, które ruszą albo powinny ruszyć w przyszłym roku jest dużo więcej. Trudno je tutaj wszystkie wymienić, zwłaszcza, że brakuje miejsca nawet dla kilku dodatkowych miast. Zadaniem naszego przewodnika jest przedstawienie tych najciekawszych w siedmiu największych miastach Polski z zastrzeżeniem, że jest to wybór dość okrojony, a opisy inwestycji są z konieczności skrótowe. Chodzi raczej o pokazanie, że wiele polskich miast w najblizszym czasie będzie wdrażało w życie kolejne istotne ze swojego punktu widzenia projekty, co z kolei daje nadzieję na rozwój nie tylko samej infrastruktury, ale także branży budowlanej. 

Red.: MW

Afrikarium we Wrocławiu  

fot.: Afrikarium we Wrocławiu - ArC2