Data dodania: 27/11/2019

Miasto Gdynia zrealizuje wraz z Amerykańsko-Polskim Stowarzyszeniem Oświatowym wspólne przedsięwzięcie. W miejscu dawnego Centrum Kultury w Małym Kacku powstanie kompleks sportowy z salami dydaktycznymi oraz Przystań Sąsiedzka z biblioteką.

Pod koniec 2021 r. będzie gotowy kompleks hali sportowej i Przystani Sąsiedzkiej w Małym Kacku.

Na działce przy ul. Łowickiej, na której istniało Centrum Kultury, wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Jako pierwsza powstanie inwestycja sfinansowana przez Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe prowadzące Szkołę Amerykańską. Budowa hali sportowej z salami dydaktycznymi ma kosztować ok. 6 mln zł.

W połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa części finansowanej przez miasto, wycenianej na 3,5 mln zł. Na terenie 4 tys. mkw. powstanie Przystań Sąsiedzka z biblioteką i siedzibą Rady Dzielnicy Mały Kack. Budynek sąsiedzkich spotkań będzie miał dwie kondygnacje. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, obszar aktywności dla dzieci, siedziba rady dzielnicy i przestrzeń dla seniorów. Piętro zajmie biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym przepuszczającym światło słoneczne dachem. Samo zadaszenie w dużej części będzie retencyjnym zielonym ogrodem. A na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki.

Przed budynkami od strony ul. Łowickiej powstaną wspólne miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, a także docelowo miejsca przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych oraz kilkadziesiąt miejsc dla rowerów, w tym rowerów cargo. Całość ma być gotowa z końcem 2021 roku.