Data dodania: 27/09/2018

Na warszawskiej Pradze Południe holding NC Investment prowadzi intensywne prace przy budowie repliki modernistycznej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Budynek stanie przy ulicy Lubartowskiej 20.

 

Północna elewacja nowej inwestycji zetknie się z elewacją południową kamienicy przy Lubartowskiej 22. Powstała ona w roku 1934. Podlega obecnie wzmocnieniom i rewitalizacji na koszt inwestora Lubartowskiej 20. Po zakończeniu budowy i po odnowieniu elewacji oba budynki stworzą harmonijną całość.

 

- Mamy już zdjęte rozpory oraz oczepy z palisady i ścianki berlińskiej. Wybetonowane są ściany fundamentowe, płyta stropowa poziomu zero i rozpoczynamy piony ścian i słupów parteru. Zgodnie z ekspertyzami wzmocniliśmy od zewnątrz konstrukcję sąsiedniej kamienicy nr 22 i czekają ją takie same zabiegi techniczne wewnątrz. Teren wymagał użycia sporej ilości igłofiltrów, ale problemy z wodą mamy już za sobą. Technologia białej wanny bardzo skutecznie uszczelnia ściany fundamentowe i płytę denną przed napływem i ciśnieniem wody - tak postępy prac relacjonuje kierownik budowy z ramienia NC Construction - Marcin Padzik.

 

Replika kamienicy będzie wymagała zatrudnienia specjalistów od prac wykończeniowych w stylu kamienic z okresu międzywojennego. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego planowane jest przed nadejściem mrozów. - Widząc, jaki jest klimat starej Pragi, jej budownictwo w całym rejonie ulicy Lubartowskiej, postanowiliśmy wpisać się w nastrój epoki. Stąd nie budujemy niczego we współczesnym stylu, ale podjęliśmy spory wysiłek zaprojektowania budynku, który będzie stanowił ozdobę nie tylko tej ulicy, ale wielu sąsiednich kwartałów – mówi Piotr Laszkiewicz, prezes NCI.